Zničený černobylský reaktor dostane nový sarkofág

Francouzské společnosti Bouygues a Vinci dokončily předběžnou montáž obloukového sarkofágu pro Černobylskou jadernou elektrárnu. Mohutná konstrukce bude do Černobylu přepravena po částech a definitivně se smontuje až na místě – nad objektem zničeného čtvrtého bloku by se podle agentury RIA Novosti měla vztyčit na podzim roku 2017. 

Celý článek...

 
Publikováno: 13. 1. 2016 | Počet zobrazení: 335
 

Kladivo na létající drony: švédská žirafa

Zbrojovka Saab předvedla vylepšené schopnosti svého radaru Giraffe AMB s novou funkcí automatické detekce nízko letících a pomalu letících malých cílů (ELSS), která umožňuje radarům Giraffe AMB provádět operace proti bezpilotním systémům (UAS) současně s výkonem plného spektra svých funkcí sledování vzdušného prostoru.

Celý článek...

 
Publikováno: 13. 1. 2016 | Počet zobrazení: 285
 

Staré jaderné palivo zpracují nové reaktory

Ruští vědci našli nový způsob separace americia z použitého jaderného paliva. Výzkumníci z výzkumného ústavu VNIINM, Institutu fyzikální chemie a elektrochemie Ruské akademie věd, který se zabývá výzkumem anorganických materiálů a patří mezi přední instituty vyvíjející technologie jaderného palivového cyklu a podniku Majak, úspěšně provedli experimentální separaci americia a curia z použitého jaderného paliva. Nový postup znamená významný krok při zavádění této technologie do praxe.  

Celý článek...

 
Publikováno: 3. 1. 2016 | Počet zobrazení: 429
 

Atomová baterka s životností stovek let

Před několika roky přišly na trhy radioizotopové baterie z tritia a v současnosti přichází ruští vědci z podniku Gorno-chimičeskij kombinat s niklovou baterií, která bude z několika hledisek zajímavější než ty původní. K hlavním přednostem bude patřit kompaktnost, jednodušší výroba a velmi dlouhá životnost. 

Celý článek...

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet zobrazení: 1091
 

Do NTM se v pátek 18. prosince podíváte levněji

K akcím, které po celém území České republiky připomínají památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplynou čtyři roky, se připojuje také Národní technické muzeum - připomene 4. výročí úmrtí Václava Havla sníženým vstupným 50 Kč.

Celý článek...

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet zobrazení: 313
 

Interní logistika třetího tisíciletí

Společnost Linde Material Handling ČR (Linde MH) dodala komplexní řešení regálových systémů a manipulační techniky do nového distribučního centra internetového obchodu MALL.CZ v Jirnech u Prahy. Unikátní skladové řešení rozprostírající se na 30 000 m2 patří k nejmodernějším systémům svého druhu v regionu střední a východní Evropy.  

Celý článek...

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet zobrazení: 397
 

Nejvýkonnější rychlý reaktor dodává do sítě první elektřinu

Závěr letošního roku přinesl i další významný milník v historii jaderné energetiky: Na reaktoru BN-800 v ruské Bělojarské jaderné elektrárně bylo zahájeno energetické spouštění, což znamená, že do rozvodné sítě začaly proudit první kilowatthodiny elektřiny vyrobené tímto reaktorem díky štěpení uranu pomocí rychlých neutronů. Jde o poslední fázi spouštění a testování jaderného bloku před tím, než bude oficiálně prohlášen za komerčně provozovaný.  

Celý článek...

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet zobrazení: 352
 

FČOK se zaměřuje na témata aktuální pro českou ekonomiku

Ministr dopravy ČR Dan Ťok byl hostem debatního oběda Francouzsko-české obchodní komory (FČOK), který komora, sdružující téměř tři stovky členských společností z řad českých a francouzských firem, uspořádala 4. prosince v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze.  

Celý článek...

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet zobrazení: 296
 

Nové lokomotivy z CZ LOKO

Společnost CZ LOKO představila novou řadu svých motorových lokomotiv – EffiShunter 500. Prezentace v mateřském výrobním závodě firmy v České Třebové se zúčastnilo více než pět desítek železničních odborníků z České, Slovenské, Polské a Srbské republiky, což jsou kromě dalších zemí, kam CZ LOKO exportuje, také hlavní teritoria, kde by měla novinka najít své uplatnění.  

Celý článek...

 
Publikováno: 16. 12. 2015 | Počet zobrazení: 424
 

Mezinárodní fórum dodavatelů pro jadernou energetiku Atomex-Evropa

Ve dnech 30. listopadu a 1. prosince probíhalo v Budapešti mezinárodní fórum, na němž se setkali evropští dodavatelé pro jadernou energetiku. Pořadatelem byla ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom, která touto cestou hledá nové dodavatelské firmy. 

Celý článek...

 
Publikováno: 4. 12. 2015 | Počet zobrazení: 447