Češi se budou podílet na vývoji evropského UAV a amerického suborbitálního stroje

Na pravidelném zasedání Rady pro zahraniční věci EU, kterého se účastnili ministři zahraničí a obrany členských zemí Unie byl v listopadu mj. podepsán dokument o přistoupení ČR k programu Evropské obranné agentury (EDA) zaměřenému na vývoj evropského bezpilotního letounu, který je v EU pokládán za strategický projekt. 

Celý článek...

 
Publikováno: 15. 1. 2014 | Počet zobrazení: 636
 

CERN bude spolupracovat s technickou univerzitou v Plzni

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni uzavřela v říjnu smlouvu o spolupráci s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), jedním z největších a světově nejuznávanějších výzkumných center, které v současnosti provozuje nejvýkonnější urychlovač světa - Large Hadron Collider (LHC). 

Celý článek...

 
Publikováno: 14. 1. 2014 | Počet zobrazení: 655
 

ABB a ZČU umožní vyučovat moderní řídicí systémy

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni a společnost ABB otevřely novou laboratoř výkonové elektroniky se zaměřením na regulaci a řízení, která bude využívána při výuce předmětů Průmyslová elektrotechnika a mechatronika, Aplikovaná teoretická elektrotechnika a Regulační technika. 

Celý článek...

 
Publikováno: 14. 1. 2014 | Počet zobrazení: 618
 

V Rusku začalo spouštění reaktoru na bázi rychlých neutronů

Ve městě Zarečnyl ve Sverdlovské oblasti bylo na Bělojarské jaderné elektrárně (BJE) koncem roku 2013 zahájeno fyzikální spuštění reaktoru BN 800 na bázi rychlých neutronů. Jde o reaktor 4. generace s chladícím médiem v podobě tekutého sodíku.

Celý článek...

 
Publikováno: 13. 1. 2014 | Počet zobrazení: 672
 

Nejmodernější 3D planetárium v Česku

V plzeňské Techmanii zahájilo 3D planetárium provoz v listopadu. Jde o vůbec první takovýto projekt v ČR. Téměř 30 interaktivních exponátů nabízí možnost seznámit se např. s vodíkovou raketou, procesy v nitru sopek nebo se podívat jak vypadá vnitřek Slunce, vyzkoušet si gyroskop či skafandr, apod. 

Celý článek...

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 446
 

S elektrikou do pedálů

Elektrický motocykl, u kterého musíte šlapat - to je hybridní jednostopé vozidlo berlínské firmy eROCKIT, která nyní představila jeho 2. generaci.

Celý článek...

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 428
 

Evropské inovace: zaostřeno na budoucnost

Celý článek...

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 420
 

Energetika ve světě: stagnace jádra, silný růst slunce a větru

Podle výroční světové zprávy o stavu jaderného průmyslu (World Nuclear Industry Status Report 2013 - WNISR) instalovaný výkon jaderných elektráren ve světě vzrostl v roce 2012 pouze o 1,2 GW, zato přírůstek výkonu větrných elektráren dosáhl 45 GW a solárních 32 GW.  

Celý článek...

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 376
 

Rosatom staví jaderné elektrárny podle plánu nebo s časovým předstihem

První energoblok druhé řady Novovoroněžské JE bude uveden do provozu podle plánu, tedy koncem roku 2014. Oznámil to generální ředitel ruské Státní korporace pro jadernou energii Rosatom Sergej Kirijenko. Na Novovoroněžské JE se staví dva bloky s reaktorovým zařízením VVER 1200, což je zdokonalená modifikace, kterou česko-ruské konsorcium nabízí v tendru na dostavbu JE Temelín.

Celý článek...

 
Publikováno: 18. 12. 2013 | Počet zobrazení: 410
 

Jaderní lídři rozvíjejí spolupráci s ČVUT v Praze

Rusatom Overseas, dceřiná společnost ruské státní korporace Rosatom, podepsala první říjnový týden v rámci Business dne Ruské federace na 55. MSV v Brně memorandum o porozumění s Centrem pro civilní jadernou spolupráci při Českém vysokém učení v Praze. Dokument dává smluvní rámec pro spolupráci ruských a českých expertů v jaderné sféře v akademické a vědecké oblasti.

Celý článek...

 
Publikováno: 17. 12. 2013 | Počet zobrazení: 374