asseco Aimtec murr

EcoShape

Svěží vítr inovace přináší na český trh trubkový konstrukční systém z hliníkové slitiny od společnosti Bosch Rexroth. Reaguje tak na požadavky uživatelů po jednoduché, rychlé a cenově příznivé realizaci regálů, montážních stolů, materiálových a logistických vozíků ve výrobě.

 

Svěží vítr inovace přináší na český trh trubkový konstrukční systém z hliníkové slitiny od společnosti Bosch Rexroth. Reaguje tak na požadavky uživatelů po jednoduché, rychlé a cenově příznivé realizaci regálů, montážních stolů, materiálových a logistických vozíků ve výrobě.

Současný stav techniky

Klasické konstrukční systémy založené na principu tenkostěnné ocelové trubky, opláštěné termoplastem, jsou uživatelům dobře známé. Vedle jejich nesporných výhod, jakou je jednoduchost konstrukce a rychlá montáž, však mají i své nedostatky. Je to zejména nízká pevnost spojů trubek, ve kterých po čase dochází k omačkání plastové části pod kovovou spojkou. Spoje se uvolňují a je třeba je dodatečně opět dotáhnout. Další nevýhodou klasických trubkových systémů je příliš veliký počet rozličných typů spojek potřebných ke spojení trubkových profilů. Typ spojky je prakticky závislý od počtu a prostorového uspořádání trubek, které má spojit. To vede k nadměrným skladovým zásobám, co se šíře sortimentu týče. V neposlední řadě je to ekologické hledisko. Po ukončení životnosti zařízení je recyklace opláštěných ocelových trubek problematická. V podstatě patří do kategorie zvláštního odpadu, za jehož ekologickou likvidaci je třeba navíc zaplatit.

Inovace jménem EcoShape

Společnost Bosch Rexroth uvedla nedávno na trh trubkový konstrukční systém EcoShape, který si zachovává přednosti klasických systémů a zároveň odstraňuje jejich nedostatky. Koncept systému EcoShape je založen na hliníkovém trubkovém profilu s rybinovými drážkami po jeho obvodu. Složení hliníkové slitiny je stejné jako u desítky let osvědčených hliníkových Bosch-profilů čtyřhranného průřezu - AlMgSi 0,5 F25. Povrch trubkového profilu tvoří tvrdá eloxovaná vrstva. V sortimentu jsou dva typy trubkových profilů průměru 28 mm. První typ  je kruhového průřezu, uzavřený, se čtyřmi rybinovými drážkami symetricky rozmístěnými po obvodu.

Druhý typ trubkového profilu má tři drážky po 90° a navíc jednu standardní T-drážku velikosti 10 mm.

Spojovací prvky

Masivní spojovací prvky jsou vyrobeny ze zinku tlakovým litím. Vnitřní výstupky ve spojkách zajišťují pevnou polohu trubky ve spojce. Montáž spojek se provádí jednoduše šestihranným klíčem. Pomocí pouhých pěti typů spojek lze vytvořit prakticky libovolné tvarové spojení trubek, ať už pevné nebo otočné spojení pomocí kloubové spojky. Konstrukce spojek umožňuje v podélném směru určitou délkovou toleranci trubkových přířezů. Trubkové profily je tak možné řezat ručně s jistou „nepřesností" přímo na místě montáže.

ESD není problém

Pro tzv. antistatické ESD aplikace, kde je požadováno, aby konstrukce zařízení definovaným způsobem odváděla elektrostatický náboj, nejsou zapotřebí žádné speciální trubkové profily nebo spojky. Hliníkový trubkový systém EcoShape je vhodný jak pro standardní, tak antistatické aplikace. Vodivého spojení mezi trubkovými profily je docíleno prostým dotažením standardní spojky.

Kombinace s klasickými profily

Pomocí tzv. adaptérů lze snadno kombinovat trubkový systém s klasickým profilovým konstrukčním systémem všude tam, kde je výhodné využít velké pevnosti a tuhosti hliníkového profilu čtvercového či obdélníkového průřezu. Kombinací systémů se docílí optimální pevnosti konstrukce při maximální úspoře materiálu.

Příslušenství pro aplikace

Vedle trubkových profilů a různých spojek jsou to závitové vložky, které umožňují připevnění výškově stavitelných nohou a pojezdových kol pro mobilní aplikace. Kladičkové a válečkové dráhy pak v kombinaci s trubkovými rámy umožňují vytvářet FiFo regály, jednoduché gravitační dopravníky apod. Pomocí objímek lze připevnit k trubkovému rámu plošné výplně, a realizovat tak např. materiálové police pro ruční pracoviště.

Softwarová podpora

Při plánování složitějších layoutů montážních pracovišť či regálů, např. typu supermarket či průběžných regálů, je projektantům a konstruktérům k dispozici MTpro Layout designer, který podporuje přímý export 3D modelů do všech běžných CAD programů a automaticky generuje kusovník použitých dílů. Software disponuje zástavbovou logikou, která podporuje uživatele při sestavování celých systémů. Sestavování metodou „táhni, pusť, uchop" maximálně usnadňuje práci s programem. MTpro Layout Designer lze instalovat mimo jiné i na platformu Windows 7 (32 bit/ 64 bit).

 
Publikováno: 22. 9. 2010 | Počet zobrazení: 94160 článek mě zaujal 3926
Zaujal Vás tento článek?
Ano