Luwex dodá vzduchotechniku do Temelína

Společnost Luwex, která patří do slovenské skupiny Gremi Klima, bude dodávat vzduchotechnická zařízení pro budovy pomocných provozů tzv. kontrolované zóny, jaderné elektrárny Temelín.

Celý článek...

 
Publikováno: 7. 1. 2021 | Počet zobrazení: 317
 

Roste energetická spotřeba datacenter

V rámci Evropské unii se datová centra v roce 2018 podílela 2,7 % na celkové spotřebě energie v Unii a poptávka po energii do roku 2030 dosáhne 3,21 %, pokud bude vývoj pokračovat. Proto EK vydala studii zaměřenou na to, jak snížit spotřebu energie cloudových služeb a datových center.

Celý článek...

 
Publikováno: 7. 1. 2021 | Počet zobrazení: 318
 

Británie zkouší nahradit zemní plyn vodíkem

Britové se pustí jako první na světě do unikátního experimentálního projektu, v jehož rámci budou využívat k vytápění či vaření výhradně 100% čistý zelený vodík. Zhruba 300 domácností ve skotské obci Fife bude mít v první fázi k dispozici zdarma vodíkové kotle, ohřívače a kuchyňské spotřebiče.

Celý článek...

 
Publikováno: 7. 1. 2021 | Počet zobrazení: 311
 

První let vodíkového stroje

Počátkem listopadu loňského roku se poprvé vzneslo do vzduchu šestimístné komerční letadlo Piper-M s pohonem na vodíkové palivové články. Stroj vyvinula britská startupova firma ZeroAvia.

Celý článek...

 
Publikováno: 6. 1. 2021 | Počet zobrazení: 322
 

Připravuje se vývoj energeticky čistých lodí

Samsung Heavy Industries (SHI) a Bloom Energy podepsaly dohodu o společném vývoji lodí poháněných palivovými články. Jde o spolupráci, která je v souladu se záměrem snížení emisí produkovaných lodní dopravou.

Celý článek...

 
Publikováno: 6. 1. 2021 | Počet zobrazení: 310
 

„Lososí cesta“ je hotova

Metrostav dokončil unikátní dopravní projekty na severní polokouli v klimaticky mimořádně obtížných podmínkách. Na Islandu byl uveden do provozu tunel Dýrafjörður, a v Norsku systém dvou tunelů a mostu přes mořský záliv Åstfjord.

Celý článek...

 
Publikováno: 6. 1. 2021 | Počet zobrazení: 315
 

Hustší a stabilnější hořčíková baterie

Vědci severoamerického vývojového institutu automobilky Toyota spolu s experty z University of Houston vyvinuli novou hořčíkovou baterii, která by se mohla stát bezpečnější a levnější alternativou současných lithium-iontových akumulátorů.

Celý článek...

 
Publikováno: 5. 1. 2021 | Počet zobrazení: 325
 

Nové motory s nižšími NOx i spotřebou

Od 1. ledna 2021 platí pro osobní a lehké užitkové vozy v EU nová emisní norma se složitým označením EU6d-ISC-FCM, zkráceně EU 6 AP. U modelové řady Volkswagen T6.1 zahrnující nejrůznější verze, jsou technická opatření zajišťující splnění legislativních požadavků mimořádně náročná.

Celý článek...

 
Publikováno: 5. 1. 2021 | Počet zobrazení: 292
 

Autonomní mobilní roboty MiR

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) oznámila, že její roboty byly v roce 2020 implementovány organizacemi z mnoha různých sektorů a na různé provozní role – zejména v oblasti průmyslové interní logistiky a ochrany zdraví na pracovišti.

Celý článek...

 
Publikováno: 5. 1. 2021 | Počet zobrazení: 328
 

LG na virtuálním CES

Na virtuálním veletrhu CES 2021 představí LG Electronics svoje úplně první QNED Mini LED televizory, jako špičku produktové řady prémiových LCD televizí LG pro rok 2021. Jde o nejnovější televizory značky, které představují obrovský skok v kvalitě obrazu LCD TV.

Celý článek...

 
Publikováno: 4. 1. 2021 | Počet zobrazení: 319