V kolínském přístavu prodlužují vlečkovou kolej

Na zhruba 24 milionů korun vyjde dostavba čtyř set metrů vlečkové koleje a instalace tří výhybek v kontejnerovém terminálu kolínského přístavu, kterou v prosinci zahájila společnost Swietelsky Rail CZ. Práce skončí v květnu.

Celý článek...

 
Publikováno: 26. 1. 2021 | Počet zobrazení: 309
 

Pandemie neměla vliv na výstavbu nových bloků

V uplynulém roce uvedl Rosatom do provozu nové bloky v Rusku i v zahraničí a u dalších bloků pokročil v přípravě jejich výstavby. Padlo také rozhodnutí o výstavbě čtyř nových bloků typu VVER v ruských jaderných elektrárnách.

Celý článek...

 
Publikováno: 26. 1. 2021 | Počet zobrazení: 275
 

Stavebnice pro děti i technologické nadšence

Český startup 3Dsimo přichází s novinkou v podobě stavebnic Noyce Joyce, které jsou určeny pro kreativní a technologické nadšence jakéhokoliv věku. Celá řada propojuje interaktivní zábavu s technologickými prvky, které každou stavebnici po sestavení promění v plně fungující hračku.

Celý článek...

 
Publikováno: 26. 1. 2021 | Počet zobrazení: 281
 

Signi zjednodušuje procesy v Podpořit.cz

Dobročinný internetový projekt Podpořit.cz je na české online scéně unikátem. Jeho tvůrci přišli na způsob, jak může úplně každý přispět na dobrou věc při nakupování na internetu – a nezaplatit ani korunu navíc.

Celý článek...

 
Publikováno: 25. 1. 2021 | Počet zobrazení: 315
 

NTM a František Křižík – „český Edison“

V pátek 22. ledna 2021 uplyne 80 let od smrti Františka Křižíka, který byl uznávanou osobností nejen v technice, ale i ve veřejném životě. Patrně nejznámějším Křižíkovým počinem je získání patentu na zdokonalení obloukové lampy, tento patent mu později vynesl dostatek finančních prostředků pro rozvoj jeho dalších technických projektů.

Celý článek...

 
Publikováno: 25. 1. 2021 | Počet zobrazení: 277
 

Pomocí plazmatu lze vyčistit vodu od mikroorganismů

Brněnští vědci přišli s novou technologií pro dočišťování vody pomocí nízkoteplotního plazmatu. Zařízení CaviPlasma umí z vody odstranit zbytky chemikálií, hubí i patogenní mikroorganismy, jako jsou sinice a bakterie.

Celý článek...

 
Publikováno: 25. 1. 2021 | Počet zobrazení: 278
 

Umělá inteligence zachraňuje zrak

Medicínský startup Aireen vyvinul speciální analýzu, která dokáže pomoci umělé inteligence odhalit civilizační choroby z fotografie sítnice. Za tento počin získal první cenu v soutěži Czech Digi@Med Award.

Celý článek...

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 327
 

Česká firma poprvé součástí kosmických experimentů na ISS

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už brzy stane pro astronauty snazší a bezpečnější. Možné to bude i díky brněnské firmě SAB Aerospace, která pracuje na projektu Biomission 2019.

Celý článek...

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 294
 

Dráhy modernizují regionální vlakový park

Škoda Transportation dodá Českým drahám vlaky za téměř 10 mld. Kč. Během čtyř let zamíří z Plzně na koleje do služeb ČD celkem 79 nových nízkopodlažních vlaků za 9,6 mld. Kč.

Celý článek...

 
Publikováno: 21. 1. 2021 | Počet zobrazení: 301
 

Ultra výkonná dobíjecí stanice o výkonu až 300 kW

Novou ultra výkonnou dobíjecí stanici Sicharge D představila společnost Siemens. Je vhodná pro provoz na tranzitních tazích i ve městě, na parkovištích či u nákupních center. S maximální účinností až 96 % škálovatelným dobíjecím výkonem a dynamickým sdílením výkonu patří k nejvýkonnějším na trhu.

Celý článek...

 
Publikováno: 20. 1. 2021 | Počet zobrazení: 301