hnv murr

Staletí ve službách kulatého pohybu

Od dob, kdy renesanční génius Leonardo da Vinci vytvořil svůj nákres (a zřejmě i model) kuličkového ložiska (s využitím valivého pohybu k přepravě těžkých břemen měl však člověk zkušenosti nepochybně už dříve), prokázal tento vynález lidstvu neocenitelné služby. Bez ložisek nejrůznějších typů a variant by byl náš svět doslova paralyzován. 

 

Najdeme je doslova všude, kde se něco točí, od mixérů, praček a dalších domácích spotřebičů přes auta až po letadla a vlaky - od lokomotiv a nákladních vagonů až po vysokorychlostní expresy. Moderní doprava je na nich zcela závislá, stejně jako by bez nich nefungovala průmyslová výroba, protože strojírenský průmysl, který je zároveň vyrábí, se bez nich také neobejde. Nefungovala by bez nich ani robotická vozítka, která prozkoumávají marsovské pláně, či dalekohledy nahlížející do hlubin vesmíru. Jsou klíčovou součástí mnoha zařízení, jak pro nejmenší strojky, tak pro obří systémy – největší z nich o průměru až několika metrů najdeme na zaoceánských lodích, v přístavních jeřábech a těžařských systémech a v gondolách větrných elektráren.

Lépe, déle, rychleji…
Všechna ložiska mají ala zásadní věci společné: úsilí o spolehlivost, vysoký výkon a efektivitu. Zvláště poslední faktor nabývá v současné době stále více na významu. Efektivně pracující ložiska mají nemalý podíl na dnes ostře sledovaných úsporách energie, a to je věc, která se počítá. Výrobci proto s využitím nejmodernějších technologií, nových hi-tech materiálů i použití počítačových simulací usilují o takovou konstrukci a design ložisek, které by umožnily tyto stále se stupňující požadavky splnit.
Zdánlivě nepatrný rozdíl ve výkonových parametrech či efektivitě může být klíčovou konkurenční výhodou, která rozhodne o velké lukrativní zakázce. V některých případech dokonce ani obvykle zásadní cena nemusí být tím hlavním, ale nejdůležitějšími faktory jsou výkon, odolnost, a spolehlivost, které dokáží zajistit jen ti nejlepší z nejlepších.

Spolehlivost na prvním místě
Další významnou kapitolou v ložiskové branži je i jejich údržba. V moderní podobě je to vysoce specializovaná věda doslova srovnatelná se středověkou alchymií. To vše má ale logický důvod: správně udržovaná ložiska mají výrazně delší životnost a po celou její dobu i stabilní parametry, což přináší uživatelům systémů, v nichž jsou instalována, nemalé úspory. A to nejen pokud jde o případnou nutnost výměny ložiska či opravy těchto zařízení, ale hlavně odstávky mimo provoz kvůli pravidelnému či havarijnímu servisu nebo opravě. Doba, po kterou je stroj nebo výrobní linka mimo provoz, znamená často náklady, vůči kterým je investice do nového ložiska a jeho instalace doslova zanedbatelnou položkou.
Výrobci proto vyvíjejí nové typy ložisek, které jsou buď zcela bezúdržbová, nebo vyžadují jen minimální péči, a také systémy zaměřené na tzv. condition monitoring, neboli průběžné neustálé sledování stavu ložisek a podmínek, v nichž fungují, aby se riziko poruchy snížilo na minimum.
 

 
Publikováno: 4. 8. 2013 | Počet zobrazení: 2220 článek mě zaujal 547
Zaujal Vás tento článek?
Ano