Aimtec hnv murr

Atom v Česku vede nad Sluncem

Kdybychom chtěli v Česku následovat německé sousedy a vyrábět elektřinu např. pouze ve fotovoltaických zdrojích, bylo by nutné investovat až astronomických 8 biliónů Kč. Vyplývá to z výsledků tuzemské energetiky v uplynulém roce: solární panely, jejichž výstavba přišla za 5 let odhadem na 150 mld. Kč, vyrobily jen 2,4 % celkové loňské produkce elektřiny.   

 

Přes dotace, které mají podpořit rozvoj obnovitelných zdrojů a posílit jejich podíl na českém energetickém mixu, nebyl růst výroby ze solárních zdrojů větší než přírůstek produkce obou českých jaderných elektráren. V porovnání s rokem 2006, kdy u nás rozmach fotovoltaických elektráren odstartoval, se jejich výroba zvětšila o 2,12 TWh (mld. kWh), jaderné bloky za stejnou dobu přidaly 2,36 TWh.
Investice do modernizace jaderných bloků činila přitom v každé elektrárně v průměru po jedné miliardě korun ročně, uvádějí mluvčí JE Temelín Marek Sviták a JE Dukovany Petr Spilka. Celkem tak jaderné elektrárny získaly za 10 mld. investici vyšší růst produkce než fotovoltaické za 150 mld. Ze 2000 solárních megawattů přitom loni šlo do sítě 7krát méně proudu než z temelínské jaderné elektrárny se stejným instalovaným výkonem.
Fotovoltaika v ČR má svůj vrchol již pravděpodobně za sebou, soudí energetický analytik Lukáš Rytíř. Nejvyššího instalovaného výkonu 1984,9 MW dosáhla loni v dubnu, na konci roku dokonce 14,9 MW ubylo. „Způsobilo to zřejmě výrazné snížení povinných výkupních cen, jejichž výše přivedla do výhodného solárního byznysu řadu firem i jednotlivců. Obdobná modernizace, jakou nyní procházejí Dukovany – z původních 1760 MW se výkon postupně zvyšuje na 2000 MW – je u slunečních elektráren prakticky vyloučena: modernizované fotovoltaické zdroje by kvůli nové legislativě přišly o původní vysoké výkupní ceny. Zvyšování produkce je tak odkázáno pouze na přízeň počasí,“ dodává Rytíř.


 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 2752 článek mě zaujal 617
Zaujal Vás tento článek?
Ano