Aimtec hnv murr

Jaderná energetika v Evropě a ve světě

Zatímco část Evropy se v honbě za ekologií od jaderné energie začíná odvracet, Asie s týmž cílem naopak do nukleární energie masivně investuje.

 

Podle statistik Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA) bylo k 1. únoru 2019 ve 30 státech světa v provozu 445 jaderných reaktorů s celkovou instalovanou kapacitou 395 657 MWe. Ve výstavbě je jich 57 v 17 zemích a vybudování dalších 126 se plánuje. Celkem se ve světě předběžně uvažuje o vybudování dalších 383 reaktorů.
Nejvíce jaderných bloků je v USA (98), ve Francii (58), Číně (45), Japonsku (37), Rusku (35), Jižní Koreji (23), Indii (22), Kanadě (19), Ukrajině a Velké Británii (po 15). V EU je provozováno celkem 126 bloků, které jsou provozovány ve 14 členských zemích, ale řada z nich plánuje jejich postupné vyřazování z energetického mixu. Některé, jako např. Finsko, naopak podíl atomu v energetice posilují. Nejvíce jaderných bloků v EU je aktuálně v provozu ve Francii, kde se podílejí na energetické bilanci více než třemi čtvrtinami (76,3 %). V současnosti jsou v EU ve výstavbě pouze čtyři jaderné bloky (dva na Slovensku a po jednom ve Finsku a Francii).
Podstatný je do značné míry trend přesunu výstavby z oblasti jaderné energetiky z Evropy a USA především do Asie, kde dynamicky se rozvíjející ekonomiky vyžadují ohromná množství elektrické energie. To dokumentují i statistiky: Z 57 aktuálně budovaných bloků se 17 nachází v Číně, 6 v Ruské federaci, 7 v Indii, 4 v Jižní Koreji a další čtyři vznikají ve Spojených arabských emirátech. Nové bloky se v menší míře ovšem budují např. také v Bangladéši, Pákistánu i v Latinské Americe (Argentina, Brazílie).
Čína, která je v poslední době největším investorem v oblasti jaderné energie, schválila podle nejnovějších informací výstavbu čtyř nových jaderných reaktorů domácí konstrukce Hualong One. Čínský zpravodajský web Jiemian News přinesl koncem ledna rozhovor s vedoucím představitelem společnosti Hualong International Nuclear Power Technology, sdružující dva čínské energetické giganty: China General Nuclear Power (CGN) a China National Nuclear Corp. (CNNC), v němž uvedl, že dva dvoureaktorové projekty obdržely prozatímní povolení k zahájení lití betonu. Reaktory jsou určeny pro dvě nová místa na čínském pobřeží: Projekt CNNC pro elektrárnu Zhangzhou ve Fujianu a elektrárnu CGN Huizhou Taipingling v provincii Kuang-tung. Oba projekty byly plánovány a schváleny čínskými úřady s reaktory Westinghouse AP1000. Tato vlajková loď Westinghouse se však potýkala s nadměrnými náklady a prodlevami, což zřejmě pomohlo projektu Hualong One. Výstavbu prvního reaktoru Hualong One zahájila CNNC v roce 2015 v elektrárně Fuqing a očekává, že do provozu bude uveden ještě letos.

Petr Sedlický

 
Publikováno: 30. 5. 2019 | Počet zobrazení: 1208 článek mě zaujal 283
Zaujal Vás tento článek?
Ano