Aimtec hnv murr

Králové pivovaru Tambor: sládek a robot

Pivovar Tambor je jedním z nejmladších u nás - loni oslavil 5. výročí svého vzniku - ale také jedním z nejpozoruhodnějších. Kombinuje v sobě tradiční pivovarské řemeslo vaření opravdu poctivého piva s nejmodernější technologií, kterou předčí i mnohé velké a slavné značky - není náhodou, že i mezi nimi budí respekt a zájem. Ne kvůli výstavu, v tom jim konkurenci opravdu nepředstavuje, a ani nehodlá, ale koncepcí a řízením výroby, jimiž je ve své branži skutečně unikátní.  

 

Díky chlapíkovi, kterému se podařilo uskutečnit si svůj sen, se ve Dvoře Králové nad Labem, městě, jež si asi většina lidí spojí spíše s proslulým ZOO safari než s pivem, opět po 30 letech vaří tento národem milovaný mok. A to navíc způsobem skutečně par excellence.

Co Henry Ford netušil
Inspiraci našel Nasik Kiriakovský, zakladatel a šéf pivovaru Tambor,  v automobilovém průmyslu, kde od 90. let podniká - byl autorizovaným dealerem značek Škoda, Seat, a nyní je autorizovaným dealerem značek Citroën a Subaru. Rozhodl se postavit rodinný technologický pivovar - pozor, neplést s minipivovarem, jakých v Česku vznikla a vzniká celá řada. Jde o skutečný malý pivovar se vším všudy, včetně průmyslových technologií a vybavení, jaké najdete v regulérních velkých pivovarech, ovšem s menším výstavem - do 30 000 hl. Rozhodl se využít vymožeností a postupů, a organizačních prvků, které se osvědčily a fungují v průmyslové výrobě. „Automobilový průmysl je dnes na vrcholu, pokud jde o využití výrobní techniky, organizace a systému řízení, či obchodních dovedností, a to jsem se snažil přenést o do výroby piva“, říká Nasik Kiriakovský. Je to vlastně prolnutí tradičního řemesla, jaké představuje pivovarnictví, s moderní průmyslovou hi-tech výrobou. A od toho byl už jen krůček k nasazení techniky, která se v této branži zpravidla nevyskytuje, zato tzv. automotive sektor si bez ní už dnes ani nedokážeme představit - průmyslové robotizované výrobní linky.
I robot Kuka, kterým je osazena, je inspirován autoprůmyslem, kde stroje této značky patří k často používaným. Jeho využití v potravinářském oboru, konkrétně v pivovarnictví, je však netradiční, a provoz, který tu před několika lety zakladatelé pivovaru zřídili, lidé nikde jinde jen tak neuvidí. Stáčírna je plně automatická, zařízení v ní tvoří harmonický celek. Každý stroj na lince pracuje v podstatě separátně, automaticky. Sjednocujícím prvkem, který udává tempo a řád celému systému, je právě robot a jím prováděné operace. Představuje multifunkční zařízení v plném slova smyslu - odebírá prázdné lahve z přepravek a připravuje je na cestu do myčky, kam doputují po pásovém dopravníku. Po otočce zase nabírá naplněné lahve poté, co projdou po své zastávce v myčce a etiketovacím zařízení plničkou, a skládá je na palety pro expedici. Konkrétně ve službách pivovaru funguje paletizační robot KUKA KR120R3200PA, odvozený ze série Quantec (nosnost 120 kg, dosah 3,2 m), jeho chapadlo dokáže manipulovat se dvěma přepravkami najednou. Jde o nejpoužívanější robot v automobilovém průmyslu.

Co se lidé mohou naučit od robotů
Robot umožnil nahradit partu dříve potřebného obslužného personálu, který v obdobných provozech musel "krmit" stroje (o lidi je nouze všude, a na rutinní nepříliš atraktivní práce, jako je skládání a balení lahví, zvlášť), nyní k provozu linky vystačí dva kvalifikovaní technici. To však samozřejmě neznamená, že cílem je vytlačit lidský faktor z pivovaru vůbec, právě naopak, lidé dávají pivu jeho originalitu a „duši“, ale jde o to jim práci usnadnit, zpříjemnit a výrobní proces řídit efektivně. Sládek tak sice kontroluje linku a robota, který je její součástí, zda funguje podle zadaných požadavků a udržuje tak vysokou kvalitu stáčení piva do lahví z plnicího zásobníkového tanku, ale parametry nápoje a technologii jeho výroby má plně v moci člověk. Tedy sládek, zkušený specialista, který si také osobně pivo do tanku připravuje.
„Nabral jsem primárně lidi z branže, tedy „pivovarské“, ale dal jim k dispozici technologii, na kterou nebyli předtím zvyklí. Řada zvláště starších lidí se takto sofistikovaných zařízení bojí, ovšem postupně se s ní sžili a baví je to, což je věc, ze které mám skutečnou radost“, říká Nasik Kiriakovský. Automatizace a přesnost robota je naučila dbát na obdobně precizní přístup k práci - robot, resp. to, jak je naprogramovaný, je de facto detailním obrazem představ o tom, jak by měl příslušný proces vypadat, a stanovuje i určitá pravidla, kterými je potřeba se řídit a dodržovat, aby vše fungovalo jak má. Postupné ladění tohoto procesu tak vedlo ke stále vylepšovanému systému výroby, což se samozřejmě pozitivně odrazilo i v celkovém fungování pivovaru, včetně jeho týmu, a přineslo následně i řadu dalších podstatných inovací. Například sudy jsou evidovány pomocí čárových kódů, což umožňuje nejen přesně mapovat jejich pohyb, a hospodaření s nimi, využití, náplň apod. a poskytuje řadu užitečných informací.
Dodávku a instalaci robota obstarala moravská firma Teramex Trading, která vyhrála tendr a je i nositelem technického řešení linky, která je velmi komplexní, ale přesto zrealizovaná na velmi malém prostoru, takže bylo nutné se vypořádat s řadou úskalí (málo místa, křížení dopravních cest apod.). S programováním a zprovozněním robota pomáhal tým českého zastoupení firmy KUKA. Jak uvedl Ing. Martin Fireš, programátor firmy, vzhledem k tomu, že mezi programováním robotů v automobilce nebo pivovaru není v podstatě výraznější rozdíl, protože zatížení robotů je velmi podobné, nemuseli programátoři řešit žádné zásadní problémy.

Josef Vališka, Dvůr Králové nad Labem
 

 
Publikováno: 28. 8. 2015 | Počet zobrazení: 2400 článek mě zaujal 440
Zaujal Vás tento článek?
Ano