Aimtec hnv murr

Polyphthalamid (PPA) nahrazuje hliník ve složitých autodílech

Polyamidy se už používají v široké škále aplikací v automobilových interiérech, včetně páky nastavení sedadla, větracích otvorů a krytů reproduktorů. Opel, dceřiná společnost firmy General Motors, používá však tyto plasty i pro výrobu technicky složitých komponent, jako jsou např. součásti centrální spojky a v osvětlovacím systému AFL (Adaptive Forward Lighting).  

 

Použití těchto inovativních plastových prvků vyneslo firmě EMS, která funguje jako subdodavatel GM ocenění "Dodavatel roku" už 5. rok po sobě.
Polyphthalamid (PPA), což je polokrystalický polyamid, umožnil automobilce nahradit ve spojce dosavadní řešení s využitím tlakově litého hliníku. Prvek, který zajišťuje při řazení rychlostních stupňů přerušení a znovupřipojení přenosu síly mezi motorem a převodovkou, vyžaduje materiál s velmi dobrými vlastnostmi vůči opotřebení, dokonce i při vysokých teplotách. Vzhledem k tomu bylo pouzdro původně vyráběno z tlakově litého hliníku. Ten však nyní nahradil nový materiál: plast s označením Grivory HT, což je polyphthalamid (PPA), k jehož charakteristickým vlastnostem patří zejména vysoká tuhost a pevnost a rovněž velmi dobrá odolnost proti vysokým teplotám a chemikáliím. Použití polyphthalamidu přináší automobilce v porovnání s původním řešením s využitím tlakového lití řadu výhod z hlediska nákladů, hmotnosti a designu, aniž by byla ohrožena funkčnost výsledného produktu.
Dalším příkladem využití EMS polyamidů ve složitých dílech pro vozy Opel je nová generace adaptivních předních světel, systém AFL, který se používá např. v prestižním modelu Opel Insignia. AFL používá pohyblivé čočky k tomu, aby se světlo mohlo dynamicky přizpůsobit pohybu vozidla na silnici, a světelný tok byl směrován vždy tam, kam směřuje i vůz – systém tak dokáže např. efektivně posvítit do zatáčky ještě předtím, než je do ní nasměrováno čelo vozidla. Požadovaná manévrovatelnost světlometu, který váží asi 0,4 kg, je zajištěna otočným modulem z materiálu Grivory HT1. Tato komponenta je po delší dobu vystavena teplotám až do 150 °C, ale pro zajištění přesného úhlu světelného kužele se nesmí otočný modul zdeformovat, a zhoršit fungování osvětlovacího systému. Grivory HT1 s extrémně vysokou tuhostí, trvanlivostí a tepelnou odolností nabízí požadovanou úroveň výkonnosti pro tento druh náročné aplikace, kde tolerance musí být udržovány na minimu.

 

 
Publikováno: 13. 5. 2015 | Počet zobrazení: 2070 článek mě zaujal 500
Zaujal Vás tento článek?
Ano