Aimtec hnv murr

Technické a technologické inovace ABB na veletrhu AMPER 2015

K ústředním vystavovatelům, bez nichž by se hlavní český elektrotechnický veletrh neobešel, patří tradičně společnost ABB. Její pozvání na stánek č. 4.09 v hale P snad ani není nutné, protože velkorysá expozice se v největší hale brněnského Výstaviště jednoduše přehlédnout nedá. Ostatně s takovou náloží prezentovaných novinek a řešení ze svého rozsáhlého portfolia, by se asi jinam ani nevešla. Co tedy uvidíme u ABB na veletrhu AMPER letos?  

 

V ČR působí ABB v osmi lokalitách, má zde sedm výrobních závodů, čtyři centra pro výzkum a vývoj a komplexní technický servis. Na veletrhu představí především své technologie a produkty z divizí Automatizace výroby a pohony, Výrobky nízkého napětí, Výrobky a Systémy pro energetiku. Divize Výrobky a Systémy pro energetiku představí interaktivní expozici „Digitalizace v energetice“, zahrnující všechny procesy, od výroby elektřiny, přes VVN, VN či NN přenos elektrické energie, řízení všech napěťových hladin až po servis.

Výroba a distribuce elektřiny
Symphony Plus představuje integrované řešení pro řízení technologie výroby energie a rozvoden vlastní spotřeby elektráren, řízení hořáků či turbín, rozvoden vlastní spotřeby a optimalizace procesů. Tento řídicí systém zajišťuje úplný přehled o provozu elektrárny pomocí integrace dat ze všech systémů a provozních částí elektrárny. Díky otevřené architektuře konsoliduje a zobrazuje data tak, aby umožnila operátorům rychlou a správnou reakci na změnu podmínek v provozu, což vede ke zvýšení kvality, bezpečnosti a spolehlivosti výroby.
Dalším pozoruhodným exponátem v „elektrárenské“ sekci je optovláknový proudový senzor FOCS (Fibre Optical Current Sensor) využívající k měření proudů v soustavách velmi vysokého napětí Faradayova magneto-optického jevu, tzn. nejnovější technologii v oblasti měření proudu, která přináší řadu výhod, např. odstraňuje problém s přesycením při poruchových proudech či umožňuje integraci FOCS do jiných zařízení rozvodny.
Přenosové novinky zastupují rozvaděč vysokého napětí UniGear Digital - jde o inovativní řešení zajišťující nepřetržitý rozvod elektrické energie do celé sítě, které usnadňuje vytvoření spolehlivé a výkonné elektrické sítě, její ochranu, řízení, měření a digitální komunikaci. Protože se distribuční sítě stále častěji transformují do tzv. smart formy, vyžaduje se totéž i od nových rozvaděčů - musí být účinnější, bezpečnější, inteligentnější, spolehlivější a šetrnější k životnímu prostředí. Jsou v něm použity nejnovější ochranné a řídicí terminály i digitální komunikace pro distribuci signálu v rozvaděči. Zásadní změnou je náhrada přístrojových transformátorů senzory (nemají žádné ztráty elektrické energie).
Pro segment nízkého napětí (NN) je určena inovativní koncepce rozváděčového systému ABB MNS iS, který jasným oddělením silových a ovládacích prostor nabízí nejvyšší možnou úroveň bezpečnosti pro obsluhu. Poskytuje maximální jednoduchost díky standardizovaným výkonovým modulům, které jsou kompletně sestaveny a připraveny pro použití u široké řady motorových spouštěčů a distribučních modulů. Důležitou vlastností systému je i schopnost indikovat stavy před vznikem poruchy, což umožňuje proaktivní údržbu.
Dalším ze stěžejních exponátů je MicroSCADA Pro - modulární, všestranně přizpůsobitelné řešení založené na technologii PC, umožňující řídit celou distribuční síť (či její části v rámci distribučních společností i v průmyslovém prostředí) pomocí stejného systému. Nabízí řízení všech napěťových hladin a okamžitý přístup k informacím v reálném čase, a snadné připojení k dalším systémům. Systémy založené na MicroSCADA Pro jsou určeny pro místní a dálkové řízení elektrických a neelektrických procesů. Jednotlivé prvky jsou spojeny komunikačními linkami různé úrovně a mohou být do systému začleněny jak pomocí obecně používaných protokolů (např. SPAbus, LONbus, MODBUS, IEC103), tak prostřednictvím moderního komunikačního standardu IEC 61 850. Mezi základní funkce patří např. snímání dat z procesů, automatické řídicí funkce, zpracování výkonů elektrických energií, proudů a výkonů, komunikace s ochranami, i možnost spolupráce s jinými řídicími systémy různých úrovní.

Divize Automatizace výroby a pohony představí na veletrhu technologie, které umožňují zvýšit produktivitu, zlepšit bezpečnost a přispět k úsporám elektrické energie ve všech odvětvích průmyslu. Mezi takové produkty patří např. měniče frekvence.
Měnič frekvence ACS55 může být snadno integrován do stávajících instalací a nahradit tak stykače nebo softstartéry. Díky minimálním rozměrům je vhodný pro všechny nové instalace tam, kde je potřeba regulovat otáčky. I uživatelé, kteří nemají s měniči frekvence žádné zkušenosti, ho intuitivně nastaví pomocí trimrů a DIP přepínačů. Standardem je integrovaný EMC filtr pro 1. prostředí (obytné zóny).
Měnič frekvence ACS355 Solar je inovativní řešení, které využívá solární energii pro čerpání vody během slunečných dnů. Má podobu solárního pohonu čerpadla a systém tvoří čtyři komponenty: FV buňka (slouží jako zdroj energie), měnič frekvence, motor a čerpadlo. Jeho výhodou je snadná instalace a funkce bezpečného odpojení momentu (safe torque-off STO), možnost sekvenčního programování až 16 po sobě následujících stavů a řízení otáček a momentu motorů s permanentními magnety.
Standardní měniče frekvence významně inovuje zcela nový typ ACS580 pro všeobecné použití. Je navržený tak, aby se sám nastavil a efektivně řídil procesy, všechna nezbytná vybavení jsou zabudovaná jako standard. Řada měničů ACS880 pro průmyslové aplikace postupně nahrazuje typ ACS800. Integruje v sobě osvědčená řešení a technologie předchůdců a přináší navíc nové prvky, které umožní zvýšit produktivitu, zlepšit bezpečnost a přispět k úsporám elektrické energie ve všech odvětvích průmyslu. Nabízí nově integrované bezpečnostní funkce, intuitivní ovládání a jednoduché začlenění do systémů automatizace.

Partneři pod křídly ABB
Součástí skupiny ABB je i společnost BALDOR renomovaný americký výrobce motorů Reliance a prvků pro přenos mechanického výkonu Dodge. Výrobky splňují požadavky amerických i evropských norem a mohou tak být použity na obou trzích. K novinkám prezentovaným ve veletržní expozici patří dosud nejvýkonnější procesor řady AC500 PM595, který obsahuje víceprocesorový systém s výkonem, jenž bez problémů zvládá řídit nejnáročnější zařízení. PLC by mělo najít využití hlavně v oborech automatizace a telekomunikací.
V expozici ABB se představí i produkce firmy Jokab Safety zaměřené na bezpečnost výrobních strojů. Jejich cílem je co nejvíce zjednodušit návrh bezpečnostního obvodu a montáž při zachování maximální bezpečnosti. Portfolio ABB obohatila o dynamický signál, který umožňuje při jednokanálovém zapojení připojit až 30 spínačů a snímačů v sérii do jednoho vyhodnocovacího systému VITAL a tím ušetřit řadu bezpečnostních relé. Pro složitější aplikace nabízí i bezpečnostní PLC se statickým i dynamickým signálem a možností propojit až 32 PLC systémem „ALL master" a využít je i pro řízení technologických procesů.
Globální dodavatel ABB Thomas & Betts v oblasti produktů nízkého napětí zaručuje vysokou kvalitu zpracování s vlastnostmi použitých materiálů k použití v extrémních podmínkách, mj. v prostředích s vysokou teplotou a s chemicky agresivními látkami, popř. s nebezpečím výbuchu. Na AMPERu bude prezentovat produkty řady System pro MCompact - moderní a inteligentní řešení, která výrazně usnadňují instalační práce a zvyšují bezpečnost instalace, jako např. proudové chrániče, miniaturní jističe, svodiče přepětí, instalační stykače, impulzní a instalační relé nebo digitální elektroměry. Další skupinu představuje nová řada rozvodnic System pro E comfort MISTRAL, která byla konstruována s ohledem na zjednodušení a urychlení práce elektroinstalatérů. Řada rozvodnic se dodává ve velikostech od 4 do 72 modulů, což je jedna z nejširších nabídek na trhu a ve dvojím krytí: IP41 (pro zapuštěnou montáž a pro nástěnnou montáž) a IP65 (pro nástěnnou montáž  hlavně do průmyslového sektoru).

Vládci nízkého napětí
Divize Výrobky nízkého napětí přichází v oblasti domovního elektroinstalačního materiálu s novinkou - modulem logických funkcí, který rozšíří řadu přístrojů inteligentní elektroinstalace Ego-n. Obsahuje celkem 48 logických hradel, 16 analogových hradel, 16 časových bloků a 3 panelové přepínače, přináší podstatné vylepšení funkcionality a úsporu pořizovacích nákladů na instalaci. Zvládá centrální i lokální řízení osvětlení, okenních žaluzií či předokenních rolet, elektrických spotřebičů, vytápění a klimatizace, zavlažování a další funkce, které jsou klasickou elektroinstalací jen velmi obtížně řešitelné nebo je nelze realizovat vůbec.
Součástí komplexního programu NN přístrojů jsou i průmyslové vidlice a zásuvky. Sortiment zahrnuje výrobky o jmenovitém proudu od 16 až do 125 A a napětí od 50 do 690 V. Všechny přístroje jsou testovány a schváleny normami IEC. Vedle standardního provedení jsou v nabídce ABB i další varianty, v souladu s IEC 60309-2. Kromě základních, nejjednodušších přístrojů Easy&Safe tak bude možnost na veletrhu zhlédnout i vyšší kategorie, jako je Tough&Safe nebo nejvýše postavené kategorie Critical&Safe s důrazem na maximální bezpečnost i v mezních situacích.
Nové snímače přítomnosti pro systém ABB i-bus KNX umožňují automaticky detekovat osoby v místnosti, a na základě toho aktivovat různé systémy, jako je např. osvětlení, topení, klimatizace, žaluzie apod. – nebo je vypnout, pokud zrovna v místnosti nikdo není. Nabízejí výrazně lepší detekční schopnosti s větší citlivostí, než je u běžných snímačů pohybu, ale hlavně nové možnosti v nastavení aplikačního programu. Praktické zkušenosti ukázyly, že např. pouhé snížení teploty v místnosti o 1 °C může redukovat spotřebu energie až o 6 %. Ve velkoprostorových kancelářích a s využitím funkce master/slave je možné řídit osvětlení nad jednotlivými pracovišti různě vzdálenými od oken bez nutnosti instalovat snímače intenzity osvětlení. I ve velkých místnostech s vysokými stropy, jako jsou např. tělocvičny či sportovní haly, může řízení osvětlení v závislosti na přítomnosti osob a denním osvětlení ušetřit nemalé peníze.

Novinky v domovních komunikacích a instalacích bude v expozici reprezentovat např. řada domovních telefonů ABB-Welcome, resp. domovní telefon s displejem zastoupený populárním modelem Tango. Další významnou skupinou jsou přístroje pro kontrolu vstupu (konkrétně snímač karet na frekvenci 13,56 MHz, kódová klávesnice a snímač otisku prstů), které lze instalovat samostatně nebo v kombinaci s dalšími systémy, kde nahrazují tzv. základní tlačítkový modul. Nově přibyly nabídky i karty a identifikační přívěsky pro pracovní frekvence, 125 kHz i 13,56 MHZ, a budou tedy pro snímače nabízené v obou systémech domovních telefonů.
Poslední novinkou je nová generace IP Gatewaye, verze 3.0, která funguje moderním způsobem přes portál My Busch-Jaeger a je nezávislá na komunikačním prostředí, plně dostačuje konektivita na internet.
Za pozornost stojí i rozšíření řady unikátních vypínačů Levit, která vznikla ve spolupráci s předním designérem Janem Čapkem. Díky složení rámečků a krytů přístrojů ze dvou vrstev se dosáhlo efektu, kde se horní barevné plochy jakoby vznášejí, neboli levitují nade zdí, na níž jsou umístěny. Mezi novinky této řady patří jednonásobný a dvojnásobný nástěnný vysílač RF, kabelová vývodka, zásuvka DIN, zásuvka centrálního vysávání, ale i zásuvka s integrovanou USB dobíječkou, kterou lze jednoduše vyměnit za dosavadní běžnou zásuvku. Jde o nápadité řešení pro nabíjení mobilních zařízení. Silová část zásuvky (16 A/250 V AC) i nabíječka (0,7 A/5 V DC) jsou na sobě nezávislé, lze je tak bez omezení používat současně.

Více na www.abb.cz
 

 
Publikováno: 27. 4. 2015 | Počet zobrazení: 2325 článek mě zaujal 503
Zaujal Vás tento článek?
Ano