hnv murr

Celostátní soutěž pro středoškoláky: Vyrob si Stirlingův motor

Nejstarší česká střední průmyslová škola strojnická v Betlémské ulici v Praze  pořádá již 6. ročník celostátní soutěže pro žáky středních škol. Studenti předvedou své funkční modely Stirlingových motorů, na nichž od podzimu pracují. Tyto pozoruhodné tepelné motory jsou čas od času přednětem zájmu vědců, kteří pro ně hledají různé možnosti využití, a inspirací jim mohou být právě nápady studentů.

 

 

Sadu jednoduchých polotovarů a součástek mohou podle pravidel velice obohatit svými nápady a výsledkem je pestrá mozaika otáčejících se motorů, které se všechny odvíjí od jedné součásti, kterou mají všichni stejnou: Plechovku od konzervy.
Vítězí ten, jemuž se motorek točí rychleji, kdo realizoval nějaký originální nápad, kdo má hezčí design a kdo dokáže svým motorkem něco pohánět.
První kolo soutěže začíná ve středu 4. dubna v 10.00 hodin ve školní laboratoři SPŠS v Betlémské, po skončení, ve 12.00 hodin, bude ve školní knihovně přednáška na téma Stirlingovy motory, kterou přednese Ing. Jan Novotný ze Strojní fakulty ČVUT a přednáška Řešení praktických problémů Stirlingových motorů od Ing. Jiřího Tomana z SPŠS Betlémské.
Druhé a závěrečné kolo soutěže se odehraje ve středu 9. května v 10.00 hodin v Národním technickém muzeu na Letné, ve stylové atmosféře mezi kulisami původních Stirlingových motorů. Soutěž i přednášky jsou volné pro veřejnost.
Střední průmyslová škola strojnická v Betlémské ulici v Praze letos slaví 175 let od svého založení a pořádá v sobotu 21. dubna setkání všech svých absolventů. Škola bude od 10.00 hodin do pozdního odpoledne otevřená a na absolventy se budou těšit kantoři jak současní, tak ti z let minulých. Vzhledem k tomu, že škola nedisponuje aktuální databází kontaktů, vybízí absolventy (případně mluvčí za třídu), aby se přihlásili na sekretariátu školy tel: 251 092 161, nebo získali aktuální informace na webových stránkách školy: www.betlemska.cz.

 

 

 
Publikováno: 3. 4. 2012 | Počet přečtení: 4307