asseco Aimtec murr

Začal Týden vědy a techniky AV ČR

Od začátku do poloviny listopadu probíhá tradiční Týden vědy a techniky AV ČR. V rámci již 15. ročníků největšího vědeckého festivalu v ČR je letos připraveno v Praze, Brně, Ostravě a na dalších místech po celé ČR více než půl tisícovky akcí zaměřených na popularizaci vědy - přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, workshopy a experimenty a nejrůznější další akce napříč všemi vědeckými obory. Vstup na celý festival je bezplatný.
 

 

Vědy a techniky si návštěvníci festivalu přes označení v jeho titulu – užijí hned dva týdny, během nichž veřejnosti představí přední čeští vědci a popularizátoři vědy práci výzkumníků a nejrůznější pohledy na svět za zdmi laboratoří a optikou mikroskopů. O imunitním systému pohovoří např. ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR profesor Václav Hořejší, nedávným zemětřesením v Nepálu se bude zabývat seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR, Dr. Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR, předvede chemickou show apod.
Od 2. do 8. listopadu bude např. v Akademii Věd ČR na Národní 3, naproti Národnímu divadlu nadživotní model srdce, do kterého bude možné nahlédnout. Poté se model přesune na Václavské náměstí. V úterý 3. listopadu se v budově Karolina na Ovocném trhu v Praze uskuteční Den Akademie věd ČR na Univerzitě Karlově, která je hlavním partnerem festivalu. Program jako obvykle doplňují dny otevřených dveří, v jejichž rámci bude možné navštívit různá vědecká pracoviště (např. laboratoř virtuální reality, pozorovat vesmír či se vydat na terénní geologickou exkurzi) na ústavech AV ČR a partnerských organizací, ale také 19 elektráren a informačních center energetické Skupiny ČEZ, nebo se v interaktivním programu E.ON Energy Trucku dozvědět, kde se bere elektřina a jak s ní šetrně a bezpečně zacházet.
Celkově se uskuteční více než 250 přednášek, 60 výstav, 75 dnů otevřených dveří, vědecké kavárny, workshopy, semináře a projekce dokumentárních filmů po celé republice. Kompletní detailní program najdete na www.tydenvedy.cz
Organizátorem akce, na které se podílí všechna pracoviště Akademie věd ČR a přes 50 partnerských organizací, je specializovaná veřejná výzkumná instituce Středisko společných činností AV ČR. Týden vědy a techniky je zaměřen především na studenty středních škol (jimž jsou určeny přednášky a exkurze v dopoledních hodinách), ale samozřejmě je vítána i široká veřejnost, pro kterou jsou vhodné zase odpolední a podvečerní program a doprovodné akce.
Vstup na festival je zdarma, ale na některé akce (většinu přednášek, filmových projekcí, vědeckých kaváren a na vybrané dny otevřených dveří) je potřeba se z kapacitních důvodů registrovat a rezervovat dopředu místa – to je možné prostřednictvím webových stránek.
 

 
Publikováno: 2. 11. 2015 | Počet přečtení: 3137