hnv murr

Parovůz Josefa Božka po 200 letech opět v pohybu – u NTM v Praze o tomto víkendu

Pražské Národní technické muzeum připravilo (nejen) na víkend speciální třídenní program, kterým od 11. do 13. září 2015 připomíná dvousté výročí ukázkové jízdy parovozu Josefa Božka. Ten svůj samohyb předvedl pražské veřejnosti 24. září roku 1815 v Královské oboře, dnešní Stromovce.  

 

Národní technické muzeum v souvislosti s tímto významným výročím, kdy slavný český vynálezce a mechanik pražské polytechniky Josef Božek zkonstruoval a představil první parou poháněný vůz na našem území, připravilo tematickou výstavu Parní stroje v českých zemích, a na dny 11. až 13. září přichystalo ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze pestrý třídenní program pro rodiče s dětmi, ale i pro zájemce o historii parních strojů a dějiny automobilové dopravy. Ve venkovním areálu muzea bude předváděna replika Božkova parovozu, na které se budou moci odvážní návštěvníci svézt.
Kromě ukázkové jízdy repliky parovozu Josefa Božka objasní edukační pracovníci NTM návštěvníkům akce na modelech principy fungování parních strojů a v rámci akce „Otevřené kapoty“ budou mít návštěvníci NTM jedinečnou možnost nahlédnout pod (jinak samozřejmě uzavřené) kapoty historických vozů ze sbírky NTM v expozici Doprava. S prací Božkových pokračovatelů a následníků v historii české techniky seznámí přednášky odborníků ČVUT o Josefu Božkovi i o současné činnosti Strojní fakulty ČVUT, ale také stánek Strojní fakulty ČVUT s prezentací závodní formule – jaký lepší příklad pokroku, jaký zaznamenal za dvě století rozvoj automobilové techniky, si lépe přát?
V rámci „božkovské“ akce je připravena i projekce filmu Posel úsvitu o Josefu Božkovi z roku 1950, zájemci mohou využít také komentované prohlídky výstavy Parní stroje v českých zemích a v neposlední řadě čeká na návštěvníky muzea v těchto dnech i tematická soutěž.
 

 
Publikováno: 10. 9. 2015 | Počet přečtení: 3247