asseco Aimtec murr

Proměnlivá tvář Franze Kafky

V pražském historickém centru přibyl koncem října další moderní technický unikát, který se stane jistě vyhledávanou turistickou atrakcí. Ve Spálené ulici, u nového obchodního centra Quadrio, vyrostla obří busta France Kafky složená ze 42 otáčejících se pater.

 

Obrovské dílo, vysoké téměř 11 m o hmotnosti 39 t, umožní divákům sledovat proměnu obličeje Franze Kafky, jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Sochu vyprojektovala, zkonstruovala a instalovala, dle návrhu architekta Davida Černého, společnost DEIMOS, výrobce automatizační techniky ve spolupráci se společností Siemens, která dodala řídicí a pohonný systém celého zařízení.
Náročný projekt, jehož termín na realizaci byl pouhých 6 měsíců (od konce dubna do konce října 2014) si vyžádal nutnost vypracování dvou staticko-dynamických posudků a důkladnou přípravu vlastního prostoru, protože socha stojí na stropní desce podzemních garáží. Technické řešení a realizace sochy si vyžádalo přibližně 1800 h práce vývojářů, konstruktérů a programátorů, dále 4200 výrobních a 2900 montážních hodin. Oříškem byly také dodávky specifickým prvků, jako např.  ozubené lineární vedení od společnosti HepcoMotion, na které se čeká řádově několik měsíců.
„Pohledem technika jde o 252 větších konstrukčních segmentů, téměř jeden kilometr kabelů, 1500 m² nerezového plechu zrcadlového lesku a více než 16 300 ks spojovacího materiálu. Při konstrukci jsme vytvořili 3D model, jehož datový objem činí více než 20 GB. Model jsme rozkreslili na 2039 technických výkresů,“ uvádí Jan Kislinger, ředitel firmy DIEMOS, a doplňuje: „Pohyb sochy zajišťuje 42 synchronních motorů, které jsou napájeny 21 motorovými moduly. Vše je řízeno systémem Simotion, který dodala společnost Siemens.“
„Konstrukce sochy a nároky na její technologickou část jsou výjimečné relativně vysokým počtem nezávisle řízených os. Do konstrukčního řešení jsme dále zakomponovali variantu napájecí jednotky s rekuperací, která vrací většinu brzdné energie zpět do sítě. Tato konfigurace pohonného systému sochy umožňuje úsporu energie v řádu desítek procent,“ popisuje Jiří Karas, ředitel obchodního úseku Motion Control společnosti Siemens, a dodává: “Jedním ze základních požadavků technické části projektu byla aplikace otevřeného řídicího systému, který v budoucnu umožní snadno rekonfigurovat veškeré pohyby zařízení. Chování sochy je tedy kdykoli možné upravit podle přání jejího autora.“ 

Technické parametry sochy:
- 3D model s datovou velikostí více než 20 GB,
- 252 konstrukčních segmentů,
- řídicí systém Siemens Simotion P320 (PC-based bez rotačních dílů),
- vzdálená komunikace přes rozhranní Ethernet a OPC,
- lokální operátorský panel TP177B řady Siplus pro náročné klimatické podmínky,
- společný rekuperační napájecí modul pro servomotory řady Sinamics S120 Smartline 36 kW (přebytečná energie se neztrácí na odporech, ale vrací se zpět do sítě),
- 21 dvojitých motorových modulů řady Sinamics S120 s integrovanými bezpečnostními funkcemi,
- 25 synchronních motorů řady 1FK7 se zvýšeným momentem setrvačnosti - 1,5 k W/6 Nm,
- 17 synchronních motorů řady 1FK7 se zvýšeným momentem setrvačnosti - 0,94 kW/3 Nm,
- zdroje 24 V využívající zbytkovou energii servopohonů nebo klasicky ze sítě,
- 42 indukčních senzorů pro detekci referenčního bodu,
- dálkové ovládání hlavního jističe/odpojovače přes sběrnici KNX,
- hlavní pojistkový odpojovač 160 A,
- nepřímé měření spotřeby elektrické energie přes M-BUS,
- výkon klimatizační jednotky rozvaděče 10 kW,
- spotřeba téměř 1 km kabelů.
 

 
Publikováno: 6. 11. 2014 | Počet přečtení: 1887