asseco Aimtec murr

Evropa posiluje ve výrobě baterií a jejich recyklaci

Společnost BASF odstartovala v německém Schwarzheide provoz prvního společného evropského centra výroby materiálů pro baterie a recyklaci baterií. Patentované výrobní technologie umožní výrazně snížit uhlíkovou stopu pro katodové aktivní materiály.

 
Moderní výrobní zařízení pro výkonné katodové aktivní materiály a recyklaci baterií světové třídy, které bude produkovat „černou hmotu“ tím nejudržitelnějším způsobem, představuje významný krok k zapojení Evropy do rychle rostoucího globálního trhu baterií. A také důležitý milník k uzavření cyklu evropského hodnotového řetězce baterií počínaje sběrem použitých baterií a konče využitím nerostných surovin k výrobě nových materiálů, které jsou jádrem li-ion baterií.

„Trh baterií v EU rychle roste. Očekává se, že poptávka po bateriích bude v nadcházejících letech drasticky narůstat, a to jak v oblasti mobility, tak skladování. V této souvislosti je Evropská komise odhodlána pokračovat v budování solidního bateriového ekosystému v Evropě. Proto jsme vytvořili Evropskou alianci pro baterie, která dosud pomohla vygenerovat více než 180 miliard eur v soukromých investicích. Závod BASF svým zaměřením na pokročilý katodový aktivní materiál a na recyklaci dokazuje, že lze zvýšit konkurenceschopnost EU a snížit její závislost ve strategickém sektoru a urychlit přechod na ekologii,“ zdůraznil Maroš Šefčovič, místopředseda EK.

Nový závod je nejen první výrobní továrnou na vysoce výkonné katodové aktivní materiály v Německu, ale i prvním plně automatizovaným velkovýrobním závodem katodových aktivních materiálů v Evropě. Bude dodávat produkty šité na míru specifickým potřebám výrobců článků a automobilových OEM v Evropě a jeho produkce je už pro příští roky plně vyprodána.

S cílem uspokojit rostoucí poptávku zákazníků na evropském trhu s elektrickými vozidly proto BASF již připravuje další investice do katodových aktivních materiálů. Firma už nabízí katodové aktivní materiály na bázi recyklovaných kovů jako řešení s uzavřenou smyčkou v Asii a Severní Americe, aby se šetřily zdroje a dále se snížila jejich emise CO2.Foto: BASF

V novém závodě se mechanicky zpracovávají vysloužilé baterie a odpad z výroby baterií. „Černá hmota“ obsahuje klíčové cenné kovy používané k výrobě aktivních materiálů katody: lithium, nikl, kobalt a mangan, které lze v další fázi chemicky získat nejudržitelnějším způsobem a použít k výrobě nových aktivních materiálů katody. Výstavba závodu na masovou výrobu „černé hmoty“ ve Schwarzheide již začala a zahájení produkce se očekává v roce 2024.
 
Publikováno: 11. 7. 2023 | Počet přečtení: 641