asseco Aimtec murr

Maskovací aplikace rozostří přímo v kameře SPZ

Aplikace dynamického maskování Axis Live Privacy Shield nově nabízí možnost anonymizace SPZ vozidel. Tato bezplatná aplikace nevyžaduje licenci a běží přímo ve vybraných modelech kamer Axis.

 
Kromě SPZ dokáže v reálném čase maskovat osoby a s pomocí umělé inteligence také obličeje, a to přímo ve streamu videa při plné snímkové frekvenci.

Nová verze škálovatelné aplikace pro dynamické maskování využívá výpočetní výkon samotných kamer Axis s jednotkou hlubokého učení (DLPU) a slouží k ochraně soukromí při vzdáleném monitoringu. Nyní bude podporovat i maskování registračních značek vozidel.

Funkce transparentního maskování nebo pixelizace osob, obličejů a pozadí je vhodná zejména při vzdáleném monitoringu nebo pořizování záznamu videa v prostorách, kde může být kvůli předpisům na ochranu soukromí videodohled velice problematický. Státní poznávací značka vozidel je unikátní identifikační znak každého motorového vozidla, přívěsu či návěsu, a proto může jít rovněž o citlivý údaj.Foto: Axis

Nyní mohou správci kamerových systémů zajistit spolehlivou ochranu soukromí v reálném čase. Analytický software Live Privacy Shield běží přímo ve vybraných modelech kamer Axis (tzv. na okraji sítě), což s sebou přináší otevřené možnosti škálování, jednoduchou správu a také úsporu nákladných serverů. Aplikace je navíc zdarma a nepotřebuje žádnou licenci.

Ochrana soukromí i forenzní záznam

Dynamické maskování založené na AI porovnává živý záběr z kamery se scénou pozadí a aplikuje na ni dynamické maskování. Reaguje tak na pohyb lidí i objektů. Pomocí AI identifikuje ve videostreamu jednotlivé objekty a operátorům umožňuje vybrat si, co a jak se má maskovat. Například je možné maskovat celé postavy nebo jen obličeje, a nově také registrační značky vozidel, případně tyto funkce v jednom záběru různě kombinovat.

Operátoři můžou také definovat „zahrnuté“ nebo „vyloučené“ zóny ochrany soukromí nebo vybrat maskování celého pozadí za postavami. Aplikace uživatelům umožňuje naplánovat si její automatické spouštění, např. ve všední dny, a její vypnutí např. během víkendů. Uplatní se všude, kde se kromě videodohledu vyžaduje také zachování soukromí, jako jsou např. nemocniční pokoje, domovy pro seniory, výrobní zařízení, hotely, školy, kanceláře nebo obchodní domy.Foto: Axis

Proces samotného maskování je v reálném čase rychlejší než mrknutí oka a umožňuje efektivně dodržovat pravidla a regulační požadavky v oblasti s vysokou ochranou soukromí a osobních údajů. Aplikaci dynamického maskování lze využít pro vnitřní nebo i venkovní živé scény, dokonce i pro nahrané videozáznamy.

Tato všestranná aplikace může být navíc nakonfigurovaná tak, aby poskytovala jeden stream s maskováním pro zachování soukromí a také samostatný zabezpečený videostream bez dynamického maskování, který můžou využít pouze autorizovaní uživatelé k řešení incidentu (forenzní důkazy z kamer).
 
Publikováno: 4. 7. 2023 | Počet přečtení: 680