Experti na jádro z celého světa se sešli v Praze
V rámci International NUWARD Advisory Board hodnotili experti vývoj NUWARD SMR – evropského malého modulárního reaktoru od francouzské společnosti EDF, který se zvažuje i pro Česko.
Ve dnech 10. a 11. května hostil ÚJV Řež v Praze setkání International NUWARD Advisory Board (INAB) – mezinárodního týmu expertů hodnotícího vývoj NUWARD SMR, jednoho z malých modulárních reaktorů, které ČEZ zvažuje pro výstavbu v Česku. NUWARD SMR je evropský projekt vedený francouzskou státní společností EDF ve spolupráci s řadou průmyslových firem a ambicí vytvořit evropskou průmyslovou platformu pro malé reaktory.
INAB byl založen v prosinci 2021, schází se dvakrát ročně a nyní poprvé se setkání uskutečnilo mimo Francii. Mezinárodní panel expertů zahrnuje provozovatele jaderných elektráren TVO, Fortum, Ontario Power Generation a britskou odnož EDF, dále inženýrské společnosti jako je ÚJV Řež a Tata Consulting Engineers, výzkumné instituce jako americký Massachusetts Institute of Technology a italský Politecnico di Milano, a rovněž vládní organizace jako indický Department of Atomic Energy (DAE) a francouzská Komise pro alternativní a jadernou energii (CEA). Hlavním posláním INAB je kriticky posuzovat NUWARD SMR z hlediska designu a dalšího vývoje tak, aby výsledný produkt plně vyhovoval očekáváním trhu.
Evropský dodavatelský řetězec, zapojení evropských regulátorů a provozovatelů – to vše dělá z NUWARD SMR jednoznačně evropský projekt. Díky více než 600 expertů, kteří na něm budou od příštího roku pracovat, se chce EDF dostat do čela vývoje malých reaktorů a začít stavět první z nich v roce 2030. EDF má zmapované kapacity českého jaderného průmyslu a jedná s českými firmami o zapojení do dodavatelského řetězce pro NUWARD SMR.
„Práce INAB je v souladu s naší ambicí vyvinout produkt, který bude možné úspěšně nabízet v Evropě i jinde na světě. Aktuální setkání v Česku je více než symbolické a jen potvrzuje nabídku EDF postavit zde jak velký reaktor EPR1200, tak NUWARD SMR. Jsme nesmírně vděční ÚJV Řež, že se ujal hostitelsví v Praze,“ uvedl Vakis Ramany, viceprezident EDF pro rozvoj mezinárodních jaderných projektů a předseda INAB. „Jsme přesvědčeni, že NUWARD SMR může těžit z rozsáhlých zkušeností českého průmyslu a těšíme se na další jednání se členy INAB, spolupráci s ÚJV Řež a dalšími českými subjekty.“
Co je NUWARD SMR?
NUWARD SMR je jaderná elektrárna sestávající ze dvou nezávislých malých reaktorů v jedné budově s celkovým výkonem 340 MWe (2 x 170 MWe). Vývoj zahájila EDF v roce 2017 za přispění významných evropských společností: francouzské TechnicAtome (firma věnující se designu a konstrukci námořních jaderných pohonů), Naval Group (skupina námořních loděnic vyvíjející a stavící ponorky a letadlové lodě s jaderným pohonem), Framatome (dceřiná společnost EDF zabývající se designem systémů zásobování jadernou párou pro civilní reaktory a výrobou jejich klíčových komponent včetně výroby jaderného paliva), CEA (instituce zodpovědná za jaderný výzkum ve Francii) a Tractebel Engineering (mezinárodní inženýrská a poradenská firma).
Vizualizace: EDF
Strategickým cílem EDF je poskytnout v rámci svého portfolia reaktorových technologií jaderné řešení pro změny klimatu v příštím desetiletí, kdy mnoho uhelných zdrojů výroby elektřiny a tepla o výkonu 200 až 400 MWe bude muset být odstaveno a nahrazeno zdroji bez emisí CO2.
V rámci možných využití NUWARD SMR klade společnost EDF důraz nejen na výrobu elektřiny, ale také na kogenerační výrobu elektřiny a tepla, jakož i na možnost výroby dekarbonizovaného vodíku.
Po dokončení fáze koncepčního návrhu na počátku roku 2023 nyní týmy pokračují ve fázi základního návrhu NUWARD SMR v rámci předlicenční fáze. Od roku 2026 bude vypracováván podrobný projekt a mají být zahájeny práce na licencování a povolování SMR tak, aby v roce 2030 mohla být odstartována výstavba prvního bloku ve Francii.
Pro naplnění těchto ambicí hraje zásadní roli financování. V roce 2020 poskytl francouzský stát 50 milionů eur na koncepční projektové práce a v únoru 2022 vláda oznámila přidělení dalších 500 milionů eur do roku 2030.