murr

Berlín bude mít největší flotilu vodíkových aut v Německu

V rámci dvouletého pilotního projektu H2 Moves Berlin dá společnost Toyota Deutschland řidičům služby Uber k dispozici 200 sedanů Mirai s vodíkovými palivovými články. Cílem je otestovat praktičnost provozu vozů na vodíkový pohon v metropoli.

 

Půjde o největší vozový park osobních automobilů typu FCEV v Německu. V ulicích Berlína již nyní jezdí 50 aut a zbývajících 150 vozů se k nim připojí ještě letos v následujících měsících.

„H2 Moves Berlin představuje novou etapu ve vývoji vodíkové dopravy v Německu. Rozšiřujeme díky němu flotilu bezemisních automobilů na vodíkový pohon v Berlíně, kterou nyní může kdokoli využívat pomocí oblíbené carpoolingové aplikace. Výrazně se tak zvýší počet lidí, kteří se seznámí s touto inovativní technologií,“ uvedl generální ředitel Toyoty Deutschland André Schmidt.

Vodíkové Toyoty si lze objednat prostřednictvím aplikace Uber ve službě Comfort Electric, která dodává vozy s nulovými emisemi. Uber Comfort Electric je nová prémiová služba, která nabízí udržitelnou dopravu a je součástí strategie dosažení klimatické neutrality. Vozový park provozuje společnost SafeDriver Group, která nabízí vozy s řidičem pro VIP akce nebo právě službu Uber.

Celebrity Berlinale vozily modely Mirai

Automobily byly použity k přepravě celebrit během letošního festivalu Berlinale. Z limuzín Mirai tak vystupovaly na červený koberec známé osobnosti filmového světa, jako jsou Cate Blanchett, Steven Spielberg či Kristen Stewart.

Toyota Mirai druhé generace má dojezd až 650 km a její natankování trvá jen několik minut. Srdcem pohonu je elektromotor o výkonu 182 koní poháněný palivovými články vyrábějícími elektřinu reakcí vodíku a kyslíku. Reakce probíhá bez spalování vodíku, vůz tedy nevypouští CO2 ani žádné škodlivé látky a jediným vedlejším produktem je voda. Spotřeba vodíku se pohybuje v průměru mezi 0,79–0,89 kg/100 km v závislosti na výbavě a hmotnosti vozidla.

Pohonný systém Toyoty Mirai si zachovává účinnost a dojezd jak při teplotách pod bodem mrazu až -30 °C, tak i při velmi vysokých teplotách, takže si vede velmi dobře i ve středoevropském klimatu. V Česku se zatím prodala desítka vozů Mirai, na pražském Barrandově se nedávno otevřela první veřejná čerpačka na vodík v ČR.

 
Publikováno: 12. 5. 2023 | Počet přečtení: 660