asseco Aimtec murr

ZAT dodá do Bulharska řídicí systém za miliony eur

Významný úspěch v oblasti jaderné energetiky si připsal na své konto český výrobce řídicích systémů ZAT a.s. Po téměř dvouletém jednání se zástupci Bulharského energetického holdingu a Jaderné elektrárny Kozloduj podepsala společnost ZAT smlouvu na dodávku RRCS – systému řízení regulačních tyčí reaktoru pro 5. a 6. blok JE za 15,5 milionu eur.

 
„Jde o další jadernou elektrárnu v Evropě, kterou bude řídit systém vyvinutý a vyráběný v Příbrami. Aktuálně jde o jeden z nejmodernějších řídicích systémů v oblasti jaderné energetiky na trhu splňující nejnáročnější podmínky na bezpečnost dle požadavků evropských regulačních orgánů,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT. Řídicí systémy a know-how české společnosti jsou aktuálně nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a na 10 procentech ve světě.

Dodávka dvou systémů pro pátý a šestý blok JE Kozloduj bude probíhat v období dalších tří let. V prvním roce se uskuteční projektová fáze, v roce 2025 se budou realizovat dodávky, montáž a oživení na prvním bloku, na druhém bloku pak o rok později.

České kompetence v jádře

Dle vyjádření pracovníků jaderné elektrárny jde o největší kontrakt na dodávku českého zařízení pro bulharskou elektrárnu za posledních 20 let. „I z našeho pohledu je to významný milník. Bulharsko bylo poslední lokalitou v rámci EU, kde doposud nebyl nasazen český řídicí systém na elektrárnách typu VVER. Tímto krokem jsme uzavřeli pomyslný kruh a potvrdili naše špičkové kompetence v oblasti jaderné energetiky v Evropě,“ dodává Ivo Tichý.

Systém řízení a kontroly regulačních tyčí reaktoru (RRCS) a systém řízení výkonu reaktoru (RCS) v rámci primární části jaderné elektrárny patří mezi nejúspěšnější produkty české firmy v oblasti jaderné energetiky. Jejich úkolem je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru. Po ukončení realizace na JE Kozloduj bude systém RRCS od české společnosti ZAT spolehlivě a bezpečně provozován na třinácti jaderných reaktorech typu VVER 1000.Zleva: Ivo Tichý a Vladislava Česáková, členové představenstva ZAT.

„Klíčovými faktory pro úspěch na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren, včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ doplňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT.

V oblasti jaderné energetiky patří ZAT mezi významné světové hráče. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER, REP 1300 a další. Jejich řídicí systémy rovněž řídí malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace.

Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 43 jaderných blocích v 7 zemích (ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, ČR a Arménii). Aktuálně má firma rozpracované dodávky pro čtyři reaktory VVER v Česku, dále pro dva nově stavěné bloky VVER jaderné elektrárny v Maďarsku a zároveň dodávky řídicích systémů pro tři bloky jaderných elektráren typu REP 1300 ve Francii.Řídicí systém SandRA z produkce ZAT pro JE.

V současné době ZAT, která je zakládajícím členem Aliance české energetiky (CPIA), realizuje dodávky za více než 2 miliardy korun a je v jednání o realizaci projektů za téměř 4 miliardy korun, a to ve všech oborech, na které se zaměřuje.
 
Publikováno: 27. 3. 2023 | Počet přečtení: 693