hnv murr

Na VŠTE vyvinuli mapovou aplikaci pro města

Aplikace vyvinutá akademiky z Katedry stavebnictví Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích pro Chotěboř na Havlíčkobrodsku vyhodnocuje na základě dat z kamer dopravní situaci a poskytuje přesné, rychlé a graficky přehledně zpracované informace. Pomáhá tím řešit tamní dopravu.

 
„Mapová aplikace je založena na analytickém modulu AMG, který představuje efektivní a moderní nástroj pro sledování dat. Obsluha práce s daty je nenáročná a intuitivní,“ říká Michal Kraus, hlavní řešitel a vedoucí Katedry stavebnictví VŠTE.

Informace po městě sbírá sedm kamer s centrálním řízením, které jsou rozmístěné na hlavních příjezdových trasách. V současnosti aplikace nabízí dopravní data od května do července, kdy registruje více než 1,2 miliónu průjezdů. Systém umožňuje analýzu průjezdů a tranzitů městem v intervalu od 5 minut až do 10 hodin. Data mají podobu grafů a lze je filtrovat podle denní doby a dnů, státní příslušnosti vozidla nebo podle místa vjezdu a výjezdu do města.Tyršova ulice na úpravy ještě čeká – při řešení dopravy město využije poznatky získané při spolupráci s akademiky VŠTE.

„Získáváme užitečný podklad pro další jednání o dopravě. Ať už jde o obchvat, parkování, ale i budování či úpravy tras pro cyklisty a pěší. Tedy i chodníky, přechody nebo komunikace,“ vysvětluje Ondřej Kozub, starosta Chotěboře.

Díky projektu vznikly už i dva dokumenty. První hodnotí možné zavedení MHD ve městě včetně posouzení trasy a návrhu jízdních řádů, druhý mapuje potřeby mobility seniorů. Jeho součástí se stalo i dotazníkové šetření radnice mezi obyvateli.

„Konkrétní návrhy a doporučení z projektu postupně vyhodnotíme a využijeme pro další rozvoj města a zlepšení dopravní bezpečnosti, což se bez kvalitnějšího přístupu k plánovaným projektům neobejde. Máme priority, ale bude záležet na finančních možnostech, kdy a která opatření prosadíme a realizujeme,“ dodal starosta.Mapová aplikace je založena na analytickém modulu AMG.

Moderní aplikace vznikla ve spolupráci se společností TKP GEO v rámci projektu Bezpečná města pro chodce a seniory, vyhlášeném Technologickou agenturou ČR. K dispozici je volně na webu amg.vstecb.cz/doprava-chotebor/ a jak uvádí Michal Kraus, samosprávy tak mohou poměrně snadno zkoumat dopravní mobilitu na svém území a získat relevantní informace pro řešení vznikajících problémů.

Analytický modul AMG, který využívá zaznamenaná a optimalizovaná data z kamerového systému, reaguje na požadavky samospráv a jejich odborů.

„Kromě dopravní analýzy ho lze využít i k prezentaci a analýze demografických dat, kriminality, občanské vybavenosti i třeba odchytu toulavých zvířat,“ uvedl Robert Šinkner, ředitel TKP GEO s tím, že aplikaci je možné přizpůsobit i pro jiná města nebo instituce řešící podobné problémy.Sladovnická ulice v Chotěboři patří do památkové zóny, radnice v ní řešila nejen dopravu a chodníky, ale i přilehlé prostranství.
 
Publikováno: 6. 2. 2023 | Počet přečtení: 708