asseco murr

EDF hodlá usilovat o zapojení do české jaderné energetiky

Souboj o dostavbu JE Dukovany vstupuje do další fáze. Svou oficiální nabídku předložila francouzská společnost EDF a dva soukromé subjekty: jihokorejská KHNP a kanadsko-americký Westinghouse. Francouzská firma vytáhla silné trumfy.

 
EDF (Electricité de France) sází v projektu na evropský kontext a poukazuje na snahu vytvořit pro ČR nabídku, která umožní vznik soběstačného a nezávislého českého jaderného programu ve spolupráci s uznávaným specialistou v oboru. EDF používá osvědčené technologie EPR, které jsou koncipované tak, aby vyhovovala požadavkům české energetiky.

Vzhledem k tomu, že jde o druhou největší elektrárenskou firmu na světě a jediného z kandidátů na dostavbu českých jaderných reaktorů z žebříčku desítky nejvýznamnějších energetických společností, která ale podle serveru Power Technology provozuje nejvíce jaderných reaktorů na světě, jde o partnerství, které rozhodně stojí za pozornost a bude nutné brát ve výběrovém řízení v úvahu.

Jak uvedl na tiskové konferenci, kde firma představila své záměry, viceprezident EDF Vakisasai Ramany, společnost nabízí pro 5. blok JE Dukovany (Foto1: ČEZ) třetí generaci reaktoru EPR1200 (o výkonu až 1,2 GW) a poskytne projektové, inženýrské, konstrukční a spouštěcí služby při uvádění do provozu spolu se školením, licencováním a technickou pomocí.

Společnost slibuje rozsáhle zapojení domácích firem do projektu v podobné míře, jako při stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point, kde na tamní dodavatele připadlo 64 % hodnoty kontraktu, což je v tomto byznysu zcela unikátní, jak uvedl Vakisasai Ramany s tím, že v ČR se bude firma snažit o to samé. Už nyní EDF předvybrala sedm desítek českých dodavatelů, s nimiž by nový blok v případě vítězství stavěla. Kromě 5. bloku Dukovany předložila EDF také dva návrhy na podporu rozvoje flotily reaktorů v ČR, s cílem postavit další – šestý blok v lokalitě Dukovany a dva další v lokalitě Temelín (3. a 4. blok).

Kromě reaktorů chce EDF do Dukovan dodávat i jaderné palivo, dále by zajišťovala projekční a realizační činnosti pro jaderné palivo a dodávku palivových souborů pro projekt. Nabízí mj. členství ve skupině vlastníků a provozovatelů EPR, přístup k poznatkům a sdílení zkušeností z projektů výstavby reaktorů EPR a provozování elektráren tohoto typu v Evropě i ve světě.



Třetí generace reaktoru EPR1200 společnosti EDF (Foto: EDF).

Letos u nás firma otevřela v Praze i své oficiální zastoupení, v jehož čele stojí zkušený manažer z oblasti jaderné energetiky Roman Zdebor, který v minulosti pracoval pro Škodu JS a hodlá se zaměřit na dlouhodobé strategické a průmyslové evropské partnerství, které by těžilo z efektu flotily technologie EPR v Evropě a vytvořilo by mnoho průmyslových synergií mezi příslušnými jadernými programy v nadcházejících desetiletích.
 
Publikováno: 16. 12. 2022 | Počet přečtení: 912