EDF murr Schunk

Moderní kutilové se sejdou v Brně

Od 22. do 23. října zavítá na Výstaviště do Pavilonu A1 více než stovka nadšených tvůrců neboli makerů. Po nedávno skončeném MSV bude nyní tamní areál v rámci festivalu Brno Creative Days hostit třetí ročník setkání Maker Faire, které láká zájemce na vynálezy, vědu a workshopy.

 
Festival Maker Faire, který proběhne v sobotu 22. října od 10:00 do 18:00 a v neděli 23. října od 10:00 do 16:00, oslavuje vynálezce a inovátory všeho druhu. Své projekty a prototypy zde prezentují tzv. makeři, tedy nadšenci a odborníci zajímající se o moderní technologie, tradiční řemesla, vědu i design.

Program zahrnuje celé spektrum tvůrčích aktivit a projektů. Rodiny s dětmi si mohou postavit DIY fotoaparát, optický klam v rámci projektu Postavtesi.cz, zapojit se do vědeckých pokusů, seznámit se s 3D tiskem, užít si závody pásových brusek i novinky ze světa designu či robotiky a mnoho dalšího. Pro odborníky a nadšené kutily připravují organizátoři např. osazovačku plošných spojů, start up „ze stodoly“ s výrobou vlastního filamentu či robotického psa.

„Maker Faire je pestrá akce, návštěvníci si mohou téměř vše vyzkoušet na vlastní kůži a mnohé si také sami vyrobit. Sdružujeme zvídavé lidi a úžasné vynálezy. Od jiných akcí nás odlišuje především osobní kontakt s tvůrci a možnost si na věci sáhnout a zábavně tvořit,” uvádí organizátor akce Vojtěch Kolařík.Foto: Kuba Zeman

Program festivalu nabídne přes 100 interaktivních expozic, workshopů a instalací, návštěvníci se mohou těšit na lokální i zahraniční tvůrce. Generální partner festivalu Pruša Research představí např. nové 3D tiskové technologie, odstartuje i roční projekt spolupráce s Velvyslanectvím USA v ČR zaměřený na STEM vzdělávání s environmentálním přesahem. Díky tomuto propojení zavítá do Brna Mitch Altman, vynálezce a hacker, známý především díky vynálezu TV-B-Gone, univerzálního dálkového ovladače, který umí vypnout většinu televizorů na veřejných místech. Výrazná osobnost vědeckého světa, hlavní řečník na hackerských konferencích a generální ředitel společnosti Cornfield Electronics povede na Maker Faire přednášky a workshopy pro veřejnost i učitele.

V rámci spřáteleného projektu Postavtesi.cz si mohou děti i rodiny postavit optický klam a zapojit se tak do soutěže o stavebnici Lego (slosování proběhne 30. října na webu Postavtesi.cz), nebo si osvojit základy 3D tisku či pájení. Odbornější zaměření nabídnou projekty jako robotický pes, Hyphex neboli „startup ze stodoly” orientující se na výrobu vlastního filamentu.

Vynálezkyně Zuzana Nyiri představí vlastnoručně vyrobené digitální hodiny, čas poměří také Václav Mach, maker, který dokonale propojuje elektrotechniku a design a na svém kontě má hodiny sestrojené tak, aby hlasem legendárního nádražního hlasatele známého z devadesátých let oznamovaly čas. Velkým lákadlem je i Martin

Vašek, jeden z posledních neonářů, z jehož dílny pochází většina neonů, které lze v Česku vidět.Foto: Kuba Zeman

Do prostoru Výstaviště zavítá lokální otevřená digitální dílna FabLab, v níž najdou návštěvníci 3D tiskárny, laserové řezačky, CNC frézku, řezací plotr a mnoho dalšího. Vše si mohou vyzkoušet a osahat na celkem třech stanovištích, z čehož jedno tvoří pojízdný FabLab Experience kamion. Za zmínku stojí prototypování modelů letadel a následné závodění s nimi, tvorba jednoduchých elektrických obvodů nebo autíčka z 3D sets na vyzkoušení.
 
Publikováno: 19. 10. 2022 | Počet přečtení: 579