hnv murr

Mikrospínače se špičkovým rodokmenem

Řadou mikropřepínačů ASQM přináší Panasonic Industry odpověď na výzvy, kterým dnes moderní vývoj čelí. Nejnovější přírůstek ASQMR IP67 přináší možnost rozpoznávání chybových stavů na základě vestavěných rezistorů (foto: Panasonic)

 
Miniaturizace, minimalizace nákladů, optimalizace procesů a bezpečnost jsou více než kdy jindy znakem moderní průmyslové výroby. Pro vývojáře je zapotřebí přinášet inovativní komponenty, jejichž vlastnosti pravidelně překonávají samy sebe.

Když v roce 2003 vyvinul Panasonic řadu ASQ, potvrdil tím svou průkopnickou roli v oblasti miniaturních mikrospínačů. Že se do dnešního dne prodalo přes 300 milionů těchto mikrospínačů, je dokladem, že se jedná o kvalitní model. V roce 2014 pak následoval ASQ Mini (ASQM) se stejným spínacím mechanizmem, ovšem v menším provedení. Nyní představuje další krok ve vývoji ASQM: mikrospínač ASQMR. V současnosti jde o nejkompaktnější přepínač svého druhu navíc s diagnostickými funkcemi.Mikrospínač ASQMR IP67 nyní umožňuje rozpoznávat chybové stavy.

Kompaktní a bezpečnější než kdykoli předtím. Miniaturní ASQMR nabízí diagnostické možnosti a spolehlivost zabezpečenou proti selhání. Novinka má integrovány dva čipové rezistory, které zajišťují detekci dvou chybových stavů: přerušení vodiče a zkratu. Tím je chráněna obsluha před zraněním a celá aplikace před poruchami či poškozením. Nastavením různých úrovní výstupního napětí pro normální i chybový režim je nový ASQMR aktuálně nejkompaktnějším diagnostickým spínačem na trhu.Schéma rozpoznání chybového stavu (dole). Bez této funkce (nahoře) nelze rozpoznat přerušení kabelu ani zkrat.

Nejmodernější technologie přepínače, které jsou v souladu s IEC529/IP67, nabízejí všechny funkce, které lze od této konstrukce očekávat: tiché i téměř úplně tiché spínání a vynikající odolnost proti otřesům a vibracím. Kluzná dlouhá spínací dráha (nejméně 1,75 mm) a možnost optimální funkce až do sklonu 45 stupňů umožňují velkorysé navržení tolerančního řetězce vzájemně působících komponent a kompenzaci případných montážních tolerancí. Navzdory malé velikosti lze k ASQMR (stejně jako ke všem přepínačům ASQM) v případě potřeby připevnit páku, aniž by byly nutné jakékoliv další plastové díly.V příčném řezu ASQ lze jasně rozeznat kluzný kontakt s dlouhou dráhou.
ASQMR si vystačí se stejným instalačním prostorem s technologií lisovaného uložení (vpravo) jako ASQM (vlevo), navzdory integrovaným odporům.

Kvalita

Konvenční utěsnění základní desky s pouzdrem se již neprovádí pomocí lepidel. Místo toho se používá proces laserového svařování, který šetří čas na zpracování a materiály. Systém kluzných kontaktů byl navržen tak, aby ve spojení s použitým mazacím tukem (bez silikonu) měl dostatečný samočisticí efekt a nebylo nutné zlacení.

Dodatečná dávka bezpečnosti

Pokud jde o normu ISO 26262 pro automobilovou bezpečnost a následně o průmyslové standardní úrovně hodnocení rizik SIL a ASIL, je první volbou nový odporově kódovaný ASQMR. Jeho dvojitá konstrukce posuvného kontaktu slibuje vynikající odolnost proti nárazům i vibracím.Metoda lisovaného uložení výrazně převyšuje metodu pájení, pokud jde o životnost.

Pro maximalizaci výběru nabízí Panasonic Industry verze s pájecími nebo vidlicovými koncovkami a také s drátovými koncovkami. K dispozici jsou různé páky, které usnadňují použití v mnoha oblastech včetně zámků, západek a poklopů v konstrukci automobilů, různých průmyslových nouzových a bezpečnostních zařízení a aplikací ze světa inteligentních domácností a automatizace budov.
 
Publikováno: 15. 2. 2022 | Počet přečtení: 663