hnv murr

ČEZ se podílí na projektu FAIR

Facility for Antiproton and Ion Research (FAIR) je mezinárodní projekt urychlovače částic zabývající se výzkumem atomového jádra a antiprotonů. Po dokončení se stane jedním z největších urychlovačů na světě, který bude sloužit potřebám 3000 vědců z více než 50 zemí (foto: ČEZ).

 
Plán projektu FAIR počítá s tunely o celkové délce 3,5 km a osmi urychlovacími a skladovacími okruhy. Systém dokáže urychlit částice všech chemických prvků od vodíku až po uran, a antiprotonů až téměř na rychlost světla a simulovat jejich náraz s jiným atomovým jádrem. Vědci věří, že toto zařízení se srdcem v podobě podzemního kruhového urychlovače s obvodem 1100 metrů vygeneruje svazky částic dosud nevídané intenzity a kvality. Chtějí tu najít odpovědi na klíčové vědecké otázky: Jak se vyvíjel vesmír? Jak vznikají chemické prvky? Jak se chová hmota v extrémních podmínkách? Jak je možné, že někdo váží 70 kg, když všechny elementární částice tvořící celek jeho atomů společně váží pouhých 700 gramů?Česká republika je aspirujícím partnerem FAIR a na projektu se podílí několik velkých českých vědeckých institucí. Dvě společnosti ze skupiny Elevion – HERMOS a ETS – uspěly v prestižních veřejných soutěžích na dodavatele.

HERMOS zodpovídá za dodávku, instalaci a zprovoznění automatizačních systémů pro budovy a procesy, hardwarová a softwarová řešení a také za instalaci rozvodných desek. Společnost Efficient Technical Solutions (ETS), která patří do konsorcia ARGE RLT FAIR (společně s firmou Calvias Gebäudetechnik) uzavřela s FAIR klíčovou projektovou smlouvu v náročné oblasti ventilační a klimatizační techniky. Obě společnosti působí pod hlavičkou společnosti ČEZ.

Systém urychlovače částic FAIR je ve všech ohledech obrovským projektem nadnárodního významu. Na ploše přesahující 150 000 m2 vznikne celkem 25 budov, což si vyžádá asi 600 000 m3 betonu.Společnost HERMOS již zahájila práce na dodávkách, instalaci a zprovoznění automatizační techniky pro FAIR. Díky vlastní výrobě komponentů a vlastním návrhům rozvodných desek mohl HERMES podat konkurenceschopnou nabídku a prosadit se ve veřejné soutěži.

Dodávku a instalaci vzduchotechnických systémů, zařízení pro odsávání kouře a odpadního vzduchu a klimatizační řešení má jako člen konsorcia dodavatelů na starost společnost Efficient Technical Solutions (ETS). Na instalaci čeká 95 decentralizovaných center, které obstarají provoz asi 520 ventilačních systémů s celkovou kapacitou přes 2,1 milionu m³/h. Nainstalováno bude také asi 4000 chladicích jednotek s cirkulací vzduchu a na 50 vzduchotechnických skříní s přesným řízením. Celý systém kabelového zapojení měří na délku 1 300 000 metrů.
 
Publikováno: 14. 2. 2022 | Počet přečtení: 629