hnv murr

Kolonizace Měsíce se blíží

Japonská kosmická agentura (JAXA) ve spolupráci s automobilkou Toyota a její dceřinou firmou Gitai Japan, pokračuje ve výrobě kosmického vodíkového vozidla Lunar Cruiser.

 
Měsíční vozidlo pro posádku má být připraveno vyrazit do vesmíru do konce této dekády. Gitai Japan nyní zkonstruovala robotické rameno, jehož drapák bude vyměnitelný, aby se zařízení dalo přizpůsobit různým činnostem. Cílem projektu je, aby lidé mohli ve vozidlech mimo Zemi jíst, spát, pracovat a komunikovat v bezpečných podmínkách. Kolonizovat Měsíc by mohlo pomoci do roku 2040 a potom také usnadnit život na Marsu.

Toyota Lunar Cruiser má dosahovat velikosti velké dodávky, s místy pro dva a v případě potřeby i pro čtyři pasažéry. Kosmonauti by mohli pobývat uvnitř bez speciálních kombinéz. Vozidlo má posádce umožnit snadné nasedání i vysedání s plnou výbavou.

Svůj název vozidlo odvozuje od legendárního modelu Toyoty, Land Cruiseru, jednoho z posledních skutečně terénních vozů, které na trhu jsou. Má být stejně houževnatý i v nejnáročnějším terénu. Pohánět jej budou palivové články. Se zaváděním této technologie do každodenního života má ostatně Toyota bohaté zkušenosti, což nejlépe dokazuje Toyota Mirai druhé generace, ale i autobusy a nákladní vozy poháněné vodíkem. Dojezd kosmického vozidla má činit až 10 tisíc km, přičemž Lunar Cruiser bude možné dálkově ovládat.„Ve vesmíru vidíme šanci na transformaci. Díky výstupu do kosmického prostoru budeme schopni vypracovat komunikační a další pro lidstvo prospěšné technologie,” prohlásil Takao Sato, který projekt Lunar Cruiser v japonské Toyotě vede.

Toyota nejsou jenom auta

„Naším posláním je dostat naše auta na Měsíc. Toyoty jezdí téměř všude, teď jde o to, vyrazit s nimi tam, kde jsme ještě nebyli,“ říká Shinichiro Noda, inženýr z Toyoty.

Již řadu let Toyota překračuje hranice automobilového sektoru. Zkonstruovala jachty, proudové letouny i roboty. Pro japonský koncern je důležitá také společnost budoucnosti, fungující v souladu s udržitelným rozvojem. Proto u úpatí hory Fuji buduje Woven City, experimentální město budoucnosti, kde se v hlavních rolích představí umělá inteligence, robotika, doprava a technologie s nimi spojené, poháněné bezemisní energií. Právě ve Woven City se bude testovat systém řízení autonomních vozidel e-Palette, tedy veřejná doprava budoucnosti.
 
Publikováno: 11. 2. 2022 | Počet přečtení: 653