hnv murr

Peugeot zahájil výrobu vodíkového modelu

Do historie značky se zapsalo datum 13. prosince 2021, jako nový milník. Z výrobní linky totiž sjel vůbec první sériový vůz Peugeot na vodíkový pohon. Peugeot tak bude v segmentu užitkových vozů nabízet vedle konvenčních a elektrických verzí také variantu poháněnou vodíkovými palivovými články (hydrogen full cell).

 
Linda Jackson, generální ředitelka značky Peugeot, prohlásila: „S vozem e-Expert Hydrogen se Peugeot ujímá vedení v oblasti bezemisní technologie budoucnosti, která je pro trh lehkých užitkových vozů velmi důležitá. Technologie vodíkových palivových článků umožňuje intenzivní každodenní používání bez nutnosti dobíjení, což je rozhodující výhodou pro profesionální řidiče, kteří musí během jediného dne ujet několik set kilometrů po dálnici a poté vjet do center měst, kde platí emisní omezení. Vodíková technologie vyvinutá skupinou Stellantis, kterou jsme uplatnili v našem voze Peugeot e-Expert Hydrogen, takové využití umožňuje.“Dodávka je schopna natankovat vodík za 3 minuty pro dojezd více než 400 km dle WLTP a disponuje také nabíjecí zásuvkou pro vysokonapěťovou baterii.

Pro vodíkovou dodávku Peugeot je charakteristické dokonalé zabudování celého systému „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“ do motorového prostoru a podvozku. Toto řešení nevyžaduje žádný kompromis z hlediska objemu nákladu. Nízké těžiště vozu je současně zárukou stability, bezpečnosti a obratnosti.

Model e-Expert Hydrogen, jehož sériová výroba byla zahájena na konci letošního roku, se stává novým symbolem strategie značky „Extended power of choice“. Ta umožňuje každému zákazníkovi vybrat si z široké nabídky motorů ten, jenž nejlépe vyhovuje jeho potřebám.

Elektrická verze s vodíkovými palivovými články je důkazem rychlého zavádění elektrifikované nabídky řady Expert. Zahájení výroby přichází pouhých 15 měsíců po uvedení modelu e-Expert s bateriovým pohonem na trh v roce 2020. Připomeňme, že model e-Expert byl na začátku roku 2021 vyhlášen Mezinárodní dodávkou roku (International Van of The Year) a je šestým vozem značky Peugeot, který toto prestižní ocenění od roku 1992 získal.

Peugeot e-Expert Hydrogen vychází z bateriového modelu e-Expert. Vyrábí se ve Francii, následná přestavba probíhá v německém Rüsselsheimu na výrobních linkách kompetenčního centra skupiny Stellantis zaměřeného na vodíkovou technologii.Inovací nového vozu e-Expert Hydrogen je systém „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric“, který tvoří: palivový článek, jenž díky vodíku v nádrži vyrábí elektřinu potřebnou k pohonu vozidla; vysokonapěťová lithium-iontová baterie s kapacitou 10,5 kWh; baterii lze dobíjet z elektrické sítě a v určitých fázích jízdy napájí také elektromotor.
 
Publikováno: 24. 1. 2022 | Počet přečtení: 638