hnv murr

Amazon a Stellantis budou spolupracovat

Obě společnosti, Amazon i Stellantis, oznámily přípravu několika víceletých globálních dohod, jejichž cílem je změnit prostředí ve vozidlech skupiny Stellantis a urychlit přechod odvětví k udržitelným řešením mobility a softwarově definované budoucnosti.

 
Spolupráce se společnostmi Amazon Devices, Amazon Web Services (AWS) a Amazon Last Mile Logistics umožní skupině Stellantis urychlit transformaci na přední technologickou společnost v oblasti udržitelné mobility. Stellantis využije zejména technologie a odborné softwarové znalosti společnosti Amazon, a to pro vývoj vozidel, vytváření řešení spojených s používáním systémů s připojením na internet na palubě vozů a odborného vzdělávání pro novou generaci inženýrů vyvíjejících software pro automobilový průmysl. Společně vytvoří sadu softwarových produktů a služeb, které dokonale zapadnou do digitálního světa uživatelů a jejichž aktualizace budou postupem času přinášet přidanou hodnotu.

Společnost Amazon vybudovala během uplynulých dvou desetiletí technologie, odborné znalosti a kulturu inovací, díky nimž se stala světovým lídrem v oblasti cloud computingu, umělé inteligence a strojového učení. Tyto schopnosti využije k tomu, aby zlepšila život zákazníkům po celém světě prostřednictvím produktů a služeb, jako je Alexa, Kindle a Fire TV, a společně s AWS pomůže firmám transformovat jejich podnikání.

„Vyvíjíme řešení, která skupině Stellantis umožní poskytnout každému uživateli konektivitu a personalizovaný pobyt ve voze při zajištění vysoké úrovně bezpečnosti. Společně položíme základy, které Stellantis posunou z tradičního výrobce automobilů na světového lídra v oblasti softwarového vývoje a inženýrství,“ říká Andy Jassy, generální ředitel společnosti Amazon.

„Spolupráce se společností Amazon je nedílnou součástí našeho plánu budování kapacit, který je založen jak na rozvoji interních dovedností, tak na úzké spolupráci s technologickými lídry. Tato spolupráce přinese vyspělé know-how do jedné z našich klíčových technologických platforem, STLA SmartCockpit,“ uvedl Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Prostřednictvím umělé inteligence a cloud computingu zlepšíme celkový zážitek našich zákazníků a proměníme vůz v přizpůsobitelný životní prostor pro cestující i řidiče.“

Spolupráce se zaměří na několik oblastí:

STLA SmartCockpit

Tato softwarová platforma se hladce propojí s digitálním světem cestujících ve voze a vytvoří intuitivní a přizpůsobitelné prostředí prostřednictvím aplikací založených na umělé inteligenci pro navigaci, zábavu, hlasovou asistenci s Alexou, údržbu vozu, elektronické obchodování a platební služby. Od roku 2024 se bude platforma používat v milionech vozů značek skupiny Stellantis po celém světě.

STLA SmartCockpit se přizpůsobí uživatelům, ať už jsou kdekoliv a jedou kamkoliv – doma při plánování trasy, na cestě i mimo ni. Propojení s předními službami chytré domácnosti umožní zákazníkům sledovat a řídit své domácnosti i na cestách.

Uživatelé budou moci nastavovat funkce svého vozu také ze svých domácích zařízení podporujících Alexu nebo z aplikace Alexa ve svém chytrém telefonu.

Vývoj platformy se bude opírat o Mobile Drive, společný podnik skupin Stellantis a Foxconn založený v roce 2021, který bude vyvíjet revoluční digitální kokpity a personalizované konektivní služby.Inženýrství a inovace

Stellantis hodlá přesunout současný tok dat z automobilů svých různých značek a regionů do cloudové datové sítě a využít pokročilé možnosti AWS ke škálovatelné a trvale udržitelné analýze a sledování dat v reálném čase. Přechod na AWS umožní inženýrům skupiny Stellantis používat nástroje a rozhraní, která jsou pro každý projekt nejvhodnější. Stellantis rovněž plánuje urychlit uvádění nových digitálních produktů založených na strojovém učení AWS, aby mohl optimalizovat personalizaci svých služeb a nabízet stále přesnější preventivní údržbu.

Obě společnosti v současné době vytvářejí cloudové prostředí pro vývoj produktů nazvané „Virtual Engineering Workbench“ (virtuální inženýrské centrum), které poskytuje automatizované pracovní postupy pro řízení vývoje a testování softwaru, provádění vysoce výkonných simulací, výuku modelů strojového učení a sběr a analýzu dat.

Inovační centra a Akademie


Stellantis nedávno oznámil spuštění softwarové akademie, která má rozvíjet a posilovat kvalifikaci zaměstnanců. Stellantis a AWS také plánují spustit nový globální školicí program s názvem „Agile-Auto Software and Data Academy“, který se zaměří na software, data a cloudové technologie. Stellantis rovněž do roku 2024 vyškolí více než 5000 vývojářů a inženýrů v oblasti technologií spojených s cloudovou platformou AWS, aby urychlil svou transformaci na společnost využívající vysoce vyspělé technologie.

Spolupráce založená na silném vztahu


Dnešní oznámení rozšiřuje stávající oblasti spolupráce mezi skupinami Stellantis a Amazon. Stellantis byl prvním výrobcem automobilů, který začlenil nové prostředí Amazon Fire TV do nových vozů Jeep Wagoneer a Grand Wagoneer 2022, a bude nabízet stejné integrované prostředí i v modelech Jeep Grand Cherokee a Chrysler Pacifica. Stellantis byl také prvním velkým výrobcem, který oznámil plány na začlenění systému Alexa Custom Assistant, řešení, které umožňuje vytvářet inteligentní, na míru šité zážitky využívající umělou inteligenci a hlasovou asistentku Alexu. Stellantis již dnes integruje Alexu do některých svých vozů, v nichž umožňuje cestujícím používat navigační systémy, poslouchat hudbu, podcasty a audioknihy, telefonovat, spravovat kalendář, sledovat zprávy a předpověď počasí, ovládat zařízení chytré domácnosti a mnoho dalšího.
 
Publikováno: 7. 1. 2022 | Počet přečtení: 606