hnv murr

Měřicí technika z ČVUT nově testuje i 5G sítě

Požadavky na datovou konektivitu, zejména na spolehlivé a všude dostupné bezdrátové připojení se neustále zvyšují. Objektivní měření a vyhodnocení pokrytí pomáhá motivovat operátory k zajištění a vylepšování kvality služeb mobilního internetu v ČR. A k tomu je určeno zařízení nazvané F-Tester vyvinuté na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze.

 
Už první varianta měřicího zařízení pro ověřování datové konektivity s označením F-Tester 4drive-box, která vznikla v roce 2020, na základě požadavků z praxe, umožnila prověřovat více operátorů zároveň a nabídla i možnost vestavby do vozidla, které tak může měřit pokrytí území a kvalitu datového přenosu rychle a efektivně za jízdy (tzv. drive-testy). Loni získal přístroj nově i schopnost měření nastupujících 5G sítí a řadu vylepšení pro zvýšení stability v dynamickém mobilním prostředí.



F-Tester, v současné chvíli využívá Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a nově také telekomunikační společnost CETIN provozující síť, která v ČR pokrývá většinu populace. CETIN využívá F-Tester pro validaci pokrytí datových služeb mobilních sítí v ČR a navíc i pro ladění jádra sítě, nastavení řízení datových toků pro optimalizaci v různých typech provozu (např. prohlížení internetových stránek, přehrávání audio a video obsahu) pro dosažení dobré uživatelské zkušenosti a efektivního využití sítí.

„Díky pokročilému vybavení naší laboratoře umíme simulovat nejrůznější podmínky provozu, včetně nasazení 5G, nové funkcionality, které v laboratoři zkoumáme a podobně. Proto je možné přístroj vyzkoušet i ve velmi specifických podmínkách – dokážeme ověřit, že výsledky F-Testeru se mění přesně podle toho, jak se mění různé parametry sítě. Také umožňujeme otestovat novinky, které se teprve implementují, ale zatím nejsou v reálném provozu dostupné,“ shrnuje benefity spolupráce Milan Barvíř, specialista vývoje a měření RAN ze společnosti CETIN.



„Zařízení F-Tester je vyvíjeno a kompletováno na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kde ve fakultní 5G/6G laboratoři umíme řadu věcí na LTE a 5G emulovat, ale ne to, jak se chová konkrétní technologie určitého výrobce s určitým nastavením. Proto jsme využili možností, které nabízí v Česku unikátní laboratoř společnosti CETIN. I v tomto případě se ukazuje, že spolupráce s průmyslovými partnery je ve vývoji nezbytná. Zkušenost s nasazením našeho řešení v náročných podmínkách praxe nás také motivuje dotáhnout ho do uživatelsky přijatelného a spolehlivého komerčního produktu,“ pochvaluje si spolupráci doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze.
 
Publikováno: 6. 1. 2022 | Počet přečtení: 737