hnv murr

České atomové elektrárny zaznamenaly nový rekord

Dukovany a Temelín dosáhly v polovině listopadu dosud nejvyšší denní výroby v historii - 12. listopadu dohromady vyrobily 100 842 MWh elektřiny. Umožnil to hlavně spolehlivý provoz a modernizace zařízení, díky kterým zařízení zvyšuje výkon.

 
Ve výsledku potom celkově Temelín a Dukovany vyrobily takové množství elektřiny, které by pokrylo spotřebu přibližně 30 tisíc průměrných českých domácností. Nevypustily přitom žádný oxid uhličitý, výrobu zvýšily bez vyšší spotřeby paliva.

Jak uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika, začínají se projevovat investice a technická i organizační opatření realizovaná v průběhu posledních let. I díky tomu se od spuštění obou elektráren zvýšil instalovaný výkon o 568 MWe, z čehož profituje i přenosová soustava, která získala „další“ bezpečný, spolehlivý a bezemisní zdroj. Vyšší jaderný výkon totiž umožňuje snížit výrobu v uhelných elektrárnách a Temelín i Dukovany tak ročně zabrání vypuštění více než 20 miliónů tun CO2.Přesně 52 882 MWh přispěla k nejvyšší jaderné denní výrobě elektrárna Temelín, kde energetici mj. nově využili i technická vylepšení, jako jsou nové separátory, tedy zařízení na úpravu páry v nejaderné části elektrárny na prvním bloku, které se zasloužily o výkonový přírůstek čtyři MWe. Téměř 48 000 MWh přispěla k nejvyšší jaderné denní výrobě elektrárna Dukovany.

K rekordnímu výkonu pomohlo vedle energetických úspor a optimalizace výroby i chladnější počasí, které jaderným zdrojům vyhovuje - všech šest bloků v ČR bylo v provozu, když se teploty pohybovaly pod deseti stupni Celsia, a kdy v chladnějších dnech klesá teplota vody mezi chladicími věžemi a kondenzátory k optimální hodnotě kolem 13 °C, a zvyšuje se tak účinnost kondenzátorů.

Loni Temelín vyrobil za 24 hodin nejvíce 15. prosince, kdy oba bloky do přenosové soustavy dodaly 52 692 MWh. Nejvíce elektřiny ročně vyrobily Dukovany v roce 2013, před rozsáhlou obnovou zařízení k získání nových povolení pro další dlouhodobý provoz, kdy vyrobily 15,7 TWh.
 
Publikováno: 1. 12. 2021 | Počet přečtení: 612