Rosler MURR2 Schunk

Politiků se ptala také umělá inteligence

Česká umělá inteligence (AI) zvítězila v soutěži Nápad roku a jeden z projektů si může připsat i unikátní nasazení – vůbec poprvé v historii předvolebních televizních debat v Česku se jich aktivně účastnila i AI v roli „zpovědníka“ politiků.

 
Ve výzkumu AI a strojového učení patří Česko mezi uznávané velmoci. Strojové učení dokáže studovat a analyzovat vzorky nejrůznějších dat, včetně záznamu řeči – např. zástupců politických stran, a právě to bylo využito při přípravě tzv. superdebaty, posledního společného vystoupení hlavních politiků před volbami.

Každému z politiků kromě oficiální moderátorky provázející pořadem položila pokročilá umělá inteligence jednu otázku na jeho vizi budoucnosti. AI je dílem pražské vývojářské firmy Alpha Industries, a na jejímž rozvoji se podílí čeští vědci ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Nese název Matylda, a jak uvedl její ředitel a spoluautor projektu JanTyl, obsahuje obrovské množství znalostí z knih, Wikipedie a politických reálií.Na základě záznamů programů politických stran a vystoupení jejich kandidátů a jejich dříve publikovaných názorů, software vygeneroval sadu otázek, které AI, fyzicky reprezentovaná virtuální moderátorkou na displeji, položila v předvolební diskusi.
 
Publikováno: 7. 10. 2021 | Počet přečtení: 245