murr

Studentská formule pražských strojařů opět vítězí

Letošní studentská formule je v pořadí již třináctá, ale přesto přinesla týmu strojařů ČVUT v Praze štěstí. Na mosteckém autodromu získali v prvním srpnovém víkendu suverénně první místo v disciplínách autocross a endurance, což jim pomohlo i k prvnímu místu v celkovém hodnocení v kategorii spalovacích formulí.

 

Studentskou formuli předvádí tým Fakulty strojní ČVUT v Praze každým rokem ve zdokonalené verzi. Přísná komise odborníků hodnotí mnoho technických i ekonomických hledisek a nechybí silná mezinárodní konkurence. Vrcholem soutěží jsou pak závody na okruhu.

V každém ročníku soutěže Formula student musí týmy předložit dokumentaci a předvést novinky aktuální verze. Letošní třináctá formule, FS.13, má novinek více. Nový systém předního odpružení, který umožňuje nezávislé nastavení pružení i tlumení klopných momentů a vertikálních sil. Za použití topologické optimalizace a technologie sintrování slitny hliníku studenti navrhli a vyrobili nový sloupek řízení. Připravili také uhlíková kola druhé generace, použili o 2 palce menší 16“ pneumatiky, to vše přichycené na odlehčené kolové soustavě s centrální maticí. V oblasti aerodynamiky zoptimalizovali aktivní difuzor pro odsávání vzduchu z prostoru mezi formulí a vozovkou, vyvinuli nové sidepody plynule napojené na podlahy a došlo i na úpravy endplatů předního křídla. U motoru pak započali dlouhodobý vývoj nové olejové nádoby, výfukových svodů, lepší validace na motorové brzdě a připravili elektronickou škrticí klapku. V oblasti elektroniky došlo k zefektivnění vedení a návrhu svazků nebo bezdrátového sběru dat.

Příprava a práce na letošní nové formuli bohužel nepříjemně ovlivnila pandemie, takže z třicetičlenného týmu se mohla podílet na výrobě vozu jen třetina, zatímco ostatní se věnovali vývoji a přípravě na statické disciplíny soutěží z domova. Přesto studenti vše stihli a tým obstál. V Mostu si potvrdil loňské krásné čtvrté místo v soutěži a zopakoval první místo z roku 2019. Nyní čekají další výzvy: soutěže v Maďarsku, v Chorvatsku a v Itálii.

 
Publikováno: 9. 8. 2021 | Počet přečtení: 626