Rosler MURR2 Schunk

Koukej, nad námi letí vzducholoď!

V pátek posledního červencového týdne se naskytl lidem na řadě míst v Česku unikátní pohled: nad jejich hlavami se vznášela velká vzducholoď v barvách společnosti Goodyear.

 

Vzducholoď – přesněji řečeno Zeppelin NT, moderní nástupce slavné značky nové generace – propagující výrobce pneumatik, mířila přes Plzeň, Prahu a Trutnov do polské Vratislavi. V Praze měla na letišti v Letňanech jednodenní zastávku před pokračováním své cesty na sever. Během ní kroužila i několik hodin nad pražským Vyšehradem, aby poskytla obyvatelům i návštěvníkům metropole pohled, jaký hned tak nezažijí.

Vzducholoď Goodyear vstoupila na evropské nebe opět po deseti letech loni, kdy ji měli pozorovatelé v ČR možnost vidět u nás naposledy. Letos navštíví na své cestě nad Evropou více míst, kde bude pořizovat letecké záběry nejzajímavějších závodů evropské série mezinárodních automobilových soutěží. Bude tak brázdit vzdušný prostor nad řadou měst, a své evropské turné zakončí v srpnu ve Francii, kde se bude vznášet nad okruhem proslulé motoristické soutěže 24 Hodin le Mans.Se svou délkou přesahující 75 m (je tedy delší než Jumbo jet Boeing 747-400), 18m výškou a 14m šířkou trupu, je největším aktivně provozovaným dopravním prostředkem svého druhu na světě. Polovyztužena konstrukce monstra o objemu 8425 m³ a hmotnosti pouhé jedné tuny, je naplněna nehořlavým héliem. Dolet má 900 km a létá ve výšce 2600 m. Ve vzduchu vydrží celý den (maximální letová výdrž bez doplnění paliva je udávána hodnotou 24 h) a její nejvyšší cestovní rychlost, kterou jí uděluje trojice směrovatelných motorů (propellerů, umožňující i kolmý start a přistání jako vrtulník, činí 125 km/h, přičemž snížit z této rychlosti pohyb na nulu je tento kolos schopen během neuvěřitelných 7 sekund!

Na palubě je v gondole pod trupem místo pro dvoučlennou posádku (pilota a stevarda) a tucet pasažérů, kteří mají k dispozici i toaletu. Domovská základna vzducholodě Zeppelin NT je na břehu Bodamského jezera v německém Friedrichshafenu, kde slavné vzducholodě průkopníka vzduchoplavectví Ferdinanda von Zeppelina vznikaly, a kde mají i své muzeum mapující jejich historii. Se vzducholoděmi nesoucími název společnosti Goodyear se však lze setkat i za oceánem, kde má své sídlo vedení dnes již nadnárodního pneumatikářského koncernu, který tři stejné modely, jaké se představily nedávno v Praze, provozuje i v USA.

 
Publikováno: 5. 8. 2021 | Počet přečtení: 508