asseco Aimtec murr

ČEZ a ORLEN budují rychlonabíječky

Sítě čerpacích stanic Benzina ORLEN rozšiřují svou nabídku o elektrickou energii z rychlodobíjecích stanic. Ty umí doplnit většinu kapacity baterií elektromobilů během několika desítek minut.

 
Největší tuzemský řetězec čerpacích stanic, který patří do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, jde vstříc novým trendům v individuální i hromadné dopravě a ve spolupráci se Skupinou ČEZ vybavuje své lokality rychlodobíjecími stanicemi pro elektromobily. Ten nejnovější v Jihlavě je současně 30. stanicí ČEZ pro dobíjení e-aut v síti bíločervených čerpacích stanic.

Celkově tak na čerpacích stanicích Benzina je již 62 dobíjecích stanic, na kterých se může současně nabíjet téměř sto automobilů. Aktivní jsou rovněž v rozvoji vodíkové elektromobility, která již v letošním roce doplní současnou bateriovou elektromobilitu, když v Praze na Barrandově a v Litvínově otevřou první veřejné vodíkové plnicí stojany v ČR.

„Následující roky budou v České republice ve znamení rychlého rozvoje elektromobility. Poptávku desítek tisíc nových elektrických aut po rychlém dobíjení pokryje jen výstavba stovek nových dobíjecích stojanů. ČEZ se své odpovědnosti nezříká a svou síť s aktuálně 300 veřejnými dobíjecími stanicemi chce během pěti let rozšířit na více než 800 stojanů. Věříme, že i pokračování dosavadní úspěšné spolupráce s Benzinou nám pomůže v dosažení tohoto cíle,“ uvedl Pavel Cyrani, místopředseda představenstva skupiny ČEZ.



Na 22 čerpacích stanicích Benzina po celé ČR je nyní v provozu celkem třicet rychlodobíjecích stanic ČEZ. Rychlodobíjecí stojany ABB v síti Benzina dokážou doplnit baterie většiny typů a značek elektromobilů. Díky DC konektorům s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW to zvládnou během desítek minut. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW.

Výstavba sítě dobíjecích stanic ČEZ je z části financovaná z dvojice grantů evropského programu CEF, pro oblast Doprava, v jehož výzvách ČEZ v minulosti uspěl. Evropská komise touto cestou podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T. Část sítě vzniká také díky využití prostředků z Operačního program Doprava a z vlastních prostředků ČEZ.
 
Publikováno: 5. 8. 2021 | Počet přečtení: 522