murr Schunk

K systému easyconnect se připojují další firmy

Vývoj systému easyconnect iniciovala v roce 2015 společnost BASF, a jde o otevřenou technologii vznikající v rámci partnerské spolupráce, která by měla být uvedená na trh od roku 2022.

 
Skupina firem, které vyvíjejí systém uzavřeného plnění (Closed Transfer System, CTS) easyconnect, získala nové členy. Na společném vývoji aktuálně pracují vedle společností ADAMA, BASF, Certis Europe, Corteva Agriscience, Nufarm a Syngenta rovněž Belchim Crop Protection, FMC Corporation a Rovensa Group. Zájemci o spolupráci z řad agrochemických společností, výrobců zemědělského zařízení či dalších stran mohou kontaktovat kteroukoli z členských společností.

Řešení typu CTS představují cestu pro posilování šetrnosti zemědělské produkce. Manipulace s přípravky na ochranu rostlin při plnění postřikovačů se totiž díky nim stává snazší a bezpečnější pro obsluhu i okolní prostředí. Konkrétně easyconnect nabízí uživatelsky vstřícné a bezkontaktní plnění, zcela eliminuje riziko úniku kapalných přípravků, čímž chrání obsluhu před potřísněním, a minimalizuje zápach. Zároveň umožňuje kvalitní čištění kanystrů, protože jeho součástí je integrovaný rychlý a komplexní proplach nádoby.

„Systém easyconnect již šest let zdokonalujeme na základě zpětné vazby od pěstitelů. Zlepšujeme tak možnosti manipulace, úspornost a rychlost plnění. Oproti standardnímu systému plnění dosahuje easyconnect ve všech ohledech lepších výsledků. Prostřednictvím nového systému chceme přispět k dosažení vyšších standardů ochrany zdraví i ekologičtější zemědělské produkci,“ říká Johannes Weimer, ředitel divize BASF Řešení pro zemědělství pro Českou republiku a Slovensko.

„Na českém trhu se systém letos poprvé testuje v praxi, v příštím roce počítáme s rozšířením o další testovací farmy. Praktické zkušenosti z ČR tedy budou zohledněny ve finální fázi vývoje. Zavedení očekáváme v průběhu následujících let. Krátké instruktážní video na našich stránkách poskytuje pěstitelům vysvětlení, jak systém funguje a jak se používá,“ doplňuje Johannes Weimer.Partneři v nadcházejících letech nový systém společně uvedou na trh. První uvedení plánují členové skupiny v Dánsku a Nizozemsku v roce 2022, od roku 2023 by měl být easyconnect k dispozici ve Francii, Německu a Spojeném království. Další země budou pravděpodobně následovat. V České republice podporuje budoucí uplatnění systému většina členů Asociace ochrany rostlin ČR.
 
Publikováno: 29. 7. 2021 | Počet přečtení: 426