Aimtec hnv murr

Videokonference přinášejí transformaci digitální pracovní síly

Pandemie koronaviru vyvolala změny ve využívání internetu a způsobu trávení času u obrazovky. Tyto nové vzorce chování se podle společnosti Ericsson mohou z dlouhodobého hlediska stát významnou součástí našich životů.

 

V posledních týdnech zaznamenaly posun především profese, které mohou vykonávat práci z domova. „Firmy dosud využívaly primárně konferenční hovory se sdílenými obrazovkami. Má-li být však digitální komunikace dominantní součástí interakcí se zákazníky a kolegy, preferuje stále více z nich také video. Videohovory přispívají k většímu soustředění zúčastněných a interakce se stává osobnější,“ říká Peter Linder ze společnosti Ericsson.

Videokonference eliminují čas strávený cestováním, umožňují rychlejší oslovení nových zákazníků a prohloubení interakce se těmi stávajícími. Momentální nutnost fyzické izolace zastavila osobní sociální interakce. Videohovory zastoupily také vzdělávací systém, příležitostná setkání s přáteli nebo rodinou.

Očekává se, že využívání videokonferencí zůstane klíčovým prvkem sady nástrojů osobní komunikace, i když se vrátíme k běžným pracovním operacím. Změny ve standardech pracovního prostředí by mohly zahrnovat také: nahrazení stolních počítačů notebooky, podporu práce na dálku a vytvoření mobilnější a flexibilnější pracovní síly, nebo bezdrátové připojení navržené pro práci v kanceláři, doma i na cestách. V roce 2019 totiž mělo např. v USA přístup k flexibilní práci z domova pouze 7 % zaměstnanců. Celkem 54 % pracovníků s informacemi nemá doma pracovní notebook nebo počítač a 55 % nemá služební smartphone.

Přístup k širokopásmovému připojení z domova pro všechny zaměstnance je pro budoucnost zásadní. Očekává se také, že si lidé budou více vědomi svých mezer v digitálních dovednostech a budou mít zájem o vzdělávání prostřednictvím digitálních platforem.

 
Publikováno: 15. 4. 2020 | Počet přečtení: 589