rossleor asseco murr

Nová piva pro britský trh

Na základě společné práce agentur CzechTrade a CzechTourism se podařilo uspořádat incomingovou misi špiček britského pivovarnictví do České republiky. Hlavním cílem bylo ochutnat kvalitní česká piva, která se ve Velké Británii nedají sehnat.

 
Deseti pivovarům se podařilo nadchnout náročné chutě návštěvníků a už nyní se pracuje na speciální kategorii piv pro britský trh s názvem Bohemian Real Lager.

Na konci září přijeli do Česka zástupci britských distributorů Trilogy Beverage Brands a Euroboozer. V průběhu čtyř dnů postupně navštívili deset českých pivovarů po celé republice. Mezi potenciálními exportéry bylo celé spektrum výrobců, a to od středně velkých pivovarů až po ty menší regionální. Nechyběli ani zástupci řemeslných (tzv. craft) či tradičních minipivovarů.

Britskou skupinu distributorů zaujal už vstup do prvních dvou pivovarů v Kutné Hoře a Kácově. Měděné varny, otevřené spilky a zrání v historických sklepích byly bezesporu silným zážitkem a chuť tradičně vařeného českého piva přímo ve sklepě překonala očekávání. Velký respekt vzbudily i prostory historických pivovarů Budvar či Bohemia Regent, kde se pivo vaří již od roku 1379.

Dále zástupci agentur CzechTrade a CzechTourism návštěvníkům představili minipivovar Slavkov, který vyrábí pivo podle tradičních receptur. Naopak další zastávky v pivovarech Matuška, Lucky Bastard a Moravia překvapily nevšedním přístupem k vaření zlatavého moku, kterému se také říká „craft“. „Konečně obnovené pivovary Cvikov v bývalých Sudetech a Únětice v původních historických budovách byly silným zážitkem. Celkový dojem poté dokreslila historická města jako Kutná Hora, České Budějovice, Třeboň či slavkovský zámek,“ popisuje pocity návštěvníků Martin Macourek, vedoucí kanceláře CzechTrade v Londýně.

Celá akce byla uspořádána na základě úspěšné přehlídky Czech Beer Day, která proběhla letos v červnu v Londýně. U distributorů vzbudila nabídka velký zájem, a tak vznikla myšlenka ukázat české pivo v unikátním světle i v kontextu dlouhé tradice místního vaření. „Výsledky mise na sebe nenechaly dlouho čekat – bylo patrné, že navštívené pivovary jsou nejen odlišné od velkých pivovarů, které vaření svého ležáku značně urychlují, ale zároveň se výrazně liší od západoevropských a amerických pivovarů, které se prezentují jako ‚craft‘,“ dodává Martin Macourek. Na základě diskuze s návštěvníky bylo rozhodnuto o rozvoji úplně nové unikátní kategorie ležáků ve Velké Británii pod názvem Bohemian Real Lager. Momentálně je ve vývoji a první objednávky se očekávají na přelomu roku.
 
Publikováno: 5. 11. 2018 | Počet přečtení: 1132