EuroBlech Murrelektronik

Šance i pro české firmy – Indická JE Kudankulam

Dne 31. července 2017 byla podepsána série smluv mezi společnostmi Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) a Atomstrojexport na dodávku základního a detailního projektu a hlavních komponent pro 5. a 6. blok JE Kudankulam s reaktory VVER-1000.

 

„Tím se projekt výstavby 5. a 6. bloku JE Kudankulam posouvá do realizační fáze. Začíná projektování a rozpracovávání dokumentace pro zadávací řízení na dodávku základních komponent pro 3. část indické elektrárny stavěné podle ruského projektu,“ uvedl Andrej Lebeděv, viceprezident společnosti Atomstrojexport pro projekty v Jižní Asii.

Výstavba JE Kudankulam probíhá podle projektu jaderného bloku s reaktorem VVER-1000, a který je doplněn o nejmodernější bezpečnostní systémy, takže plně odpovídá požadavkům stanoveným současnou ruskou legislativou a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii a byl certifikován sdružením evropských provozovatelů jaderných elektráren EUR.

Projekt je zajímavý i pro české dodavatele, protože se skutečně realizuje a již jej znají. Nejen díky tomu, že jde o známé reaktory typu VVER-1000, ale navíc mají zkušenosti přímo s touto elektrárnou, protože v 1. části projektu vystupovalo 8 českých dodavatelů, jako např. Arako, Armatury Group, MSA, Sigma Group, Kabelovna Kabex, ZPA Pečky a Vítkovice

Jaderná elektrárna Kudankulam vzniká v indickém státě Tamilnádu na základě rusko-indické dohody o spolupráci podepsané v roce 1988 a na ni navazujících dohod. Generálním dodavatelem projektu je Atomstrojexport, generálním projektantem Atomenergoprojekt (obě společnosti jsou ze struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a zákazníkem je indická společnost NPCIL.

 
Publikováno: 9. 8. 2017 | Počet přečtení: 293