asseco Aimtec murr

ZVVZ Group posiluje své aktivity pro jadernou energetiku

Nové bloky slovenské Jaderné elektrárny Mochovce, kde se k dosavadním dvěma přistavují další dva, budou vybaveny vzduchotechnikou milevské společnosti ZVVZ Group. Zatímco dodávky pro 3. blok již byly realizovány, pro 4. blok se nyní začínají vyrábět. V obou případech jde o ventilátory, chladiče vzduchu, automatické plynotěsné uzávěry, automatické vzduchotěsné uzávěry a přetlakové klapky. 

 

Loni objem těchto dodávek dosáhl 110 mil. Kč, letos to bude ještě o 10 mil. Kč více. „Pro oba nové bloky jsme vedle prováděcího projektu pro vzduchotěsnou zónu, která je významnou součásti jaderného ostrova, zpracovali i velmi důležité programy pro spuštění vzduchotechnických systémů celého jaderného zařízení, tzv. funkční zkoušky,“ říká Zdeněk Klukáček, vedoucí obchodu jaderné energetiky společnosti ZVVZ-Enven Engineering. Ta v rámci holdingu ZVVZ Group drží „jaderné“ know-how na filtrační stanice a chladiče, zatímco sesterská společnost ZVVZ Machinery na ventilátory, uzávěry či klapky.
Skupina ZVVZ Group usiluje o dodávku vzduchotechnických zařízení i na 3. a 4. blok JE Temelín, kde má podepsaná memoranda o porozumění či spolupráci s oběma hlavními uchazeči, firmou Westinghouse a konsorciem MIR.1200. Jak konstatoval Zdeněk Klukáček, podle dosavadních jednání se pro ZVVZ Group jeví jako výhodnější nabídka česko – ruského konsorcia. „S ním podrobně vyjednáváme o vzduchotechnice pro jadernou část. Jde o realizační projekt přes dodávky, montáž až po uvedení do provozu. Nyní jsme ve stadiu přípravy smlouvy o smlouvě budoucí, kde jako jmenovaný dodavatel poskytujeme exkluzivitu,“ říká Zdeněk Klukáček s tím, že poté by měla následovat jednání o obchodních podmínkách, včetně cen. Nabídka Rusů je podle něj velmi konkrétní a dává firmě poměrně široké kompetence s velkým podílem práce v jaderné i nejaderné zóně.
Nabídka od americké korporace Westinghouse je naproti tomu stále jen v obecné rovině, pokud jde o jaderný ostrov. Nešlo by o dodávku uceleného projektu, ale pouze o dodávku jednotlivých komponentů vzduchotechniky.
„Důležitý pro nás není jen rozsah prací, ale také reference, které tím získáme. Úměra je jednoduchá: Čím větší rozsah činností, tím větší reference. Ty jsou do budoucna klíčové, protože nám mohou otevřít dveře dál do světa,“ říká generální ředitel ZVVZ-Enven Engineering Miloslav Šváb. S rostoucím rozsahem prací společnost posílila o několik lidí svou projekci pro oblast jaderné energetiky, rozšiřuje rovněž obchod a kontrolu jakosti.
Holding ZVVZ Group v posledních letech zvýšil technickou úroveň produkce podle požadavku nových norem, posilujících bezpečnostní parametry jaderných elektráren. „Neustálé zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení představuje zcela jednoznačný trend. Ať už v rámci Evropské unie nebo mimo ní a dokonalá průvodní technická dokumentace k výrobkům je základem,“ upozorňuje Klukáček.
 

 
Publikováno: 9. 8. 2013 | Počet zobrazení: 2801 článek mě zaujal 615
Zaujal Vás tento článek?
Ano