Aimtec hnv murr

Elektroerozivní obrábění rozšiřuje svou rodinu

Na český trh vstoupila letos nová řada elektroerozivních drátových řezaček FANUC ROBOCUT α-CiA, charakterizovaná podle vyjádření představitelů firmy Penta Trading, která tuto skupinu obráběcích strojů zastupuje, jako současný vrchol japonské invence, přesnosti a produktivity, především díky inovacím uvnitř stroje. 

 

Nové stroje jsou plně kompatibilní s předchozími modely iC, iD a iE, ale rychlejší, a také výrazně úspornější. S použitím ECO módu lze navíc snížit celkové náklady řezání až o 30 % a nové stroje se tak podle výrobce mohou pochlubit nejnižšími provozními náklady ve své třídě.
 
Menší, ale výkonnější
Obdobně jako u předchozích řad, budou dostupné dvě velikosti drátových řezaček s dráty od průměru 0,05 mm a maximálními řeznými úhly 45˚. Model Alpha C400iA je nabízen s pojezdy 370 × 270 × 255 mm a větší Alpha C600iA s pojezdy 600 × 400 × 310 nebo 410 mm. Obrobky mohou mít hmotnost až 1000 kg a velikost přes 1 m.
Nové modely jsou ještě kompaktnější než řada iE, což znamená redukci instalační plochy. I nová řada využívá mechanickou konstrukci křížového stolu, která se u předchozí generace dokonale osvědčila přesností, dlouhou životností a nenáročností údržby. Změn se dočkal i design strojů – nová řada elektroerozivních řezaček je rozeznatelná na první pohled podle žluté barvy dveří pracovní vany. Další patrnou změnu doznala jednotka s filtry, které jsou nyní o 100 mm vyšší. Díky nově použitým filtrům s výškou 450 mm a posílení jejich filtrační plochy je dosaženo lepších hodnot průtoku vody a zároveň lepších poměrů využitelnosti filtrů. Změřená úspora na nákladech na filtry je až 25 %, přičemž životnost filtru se zvýšila o 80 %.

Vylepšení téměř všude
Nový je rovněž řídicí systém - verze s označením 310iWB obsahuje mj. rychlejší procesor. Z hlediska programování je ale nová řada zcela kompatibilní s předchozími řadami iD a iE. Hlavní předností je vyšší rychlost odezvy systému, což je důležité hlavně pro vykreslování náročného 4osého programu. Vylepšení doznal i přenosový a dálkový dohledový systém, který nese označení LINKi. Umožňuje bezproblémové využívání mobilních zařízení Android i iOS, a import a export dat do stroje a naopak.
Inovována byla i jednotka řízení jiskry AIP2, což se odráží hlavně v rychlejším a přesnějším řezání především ve složitých konturách řezu s malými rádiusy. Stroje mají vylepšený generátor i soubory technologických podmínek – je použito 9 patentových technologií – dvě základní technologie, čtyři hrubovací a tři dokončovací. Nový standardní generátor Fanuc RoboCut α-CiA dosahuje lepších kvalit povrchů. Inovovaný je i dokončovací generátor SF2 a MF2 a systém automatického navlékání drátu AWF2, což vede k rychlejšímu, spolehlivějšímu a přesnějšímu řezaní. Spodní vodítko je podtlakové, nasávací, což přináší bezproblémové navlečení drátu do mikrootvorů nebo přerušovaných řezů a celý podávací a žíhací systém umožňuje návlek až do 200 mm sloupce vody v pracovní nádrži.

 

 
Publikováno: 4. 6. 2013 | Počet zobrazení: 3475 článek mě zaujal 717
Zaujal Vás tento článek?
Ano