asseco Aimtec murr

ePatrol: futuristické robotické policejní auto podle BMW

Příznivci si-fi příběhů by byli konceptem BMW ePatrol, který představila automobilka na Los Angeles Design Challenge koncem minulého roku nepochybně nadšeni. Jak si představuje ochránce zákona na amerických dálnicích v roce 2025?

 

Tématem posledního ročníku LA Auto Design Challenge bylo hlídkové policejní vozidlo CHP (California Highway Patrol) pro rok 2025. Kalifornie je po Nevadě a Floridě dalším americkým státem, který legalizoval robotická vozidla, takže po tamních silnicích mohou již dnes jezdit robotická auta. Koncept ePatrol, za nímž stojí americká skupina BMW Designworks, počítá proto s využitím robotů i v policejních sborech budoucnosti a její vize zohledňuje očekávané změny na dálnicích regionu Los Angeles v roce 2025, jako je nárůst intenzity dopravy a zvýšení její rychlosti, existenci vozidel s alternativními pohony a také nutnost splnit kalifornské přísné emisní předpisy.
Pronásledování
Projekt BMW ePatrol je modulární koncept, který v sobě integruje tři drony (robotické autonomní moduly), které pomáhají prosazovat zákon a poskytnou obsluze cenné informace pro identifikaci jiných vozidel. Aerodynamicky tvarované základní těleso policejního vozidla je doplněno jedním létajícím modulem pro pozorování pronásledovaného objektu shora, a dvěma pozemními jednokolovými moduly, které umožňují sledovat cíl i ve velmi husté dopravě. Dva přední jednokolové drony mají neprůstřelné kryty a systémy zpětného získávání energie. Jejich kola mohou také vydávat elektromagnetické pulzy, schopné na krátkou vzdálenost blokovat stíhaná vozidla, stejně tak je schopen zastavit pronásledované vozidlo i létající modul.
Policejní robotické drony by byly řízeny zevnitř hlavního hlídkového vozidla.
Rozšířená realita
Hlídkové vozidlo ePatrol má prostor pro dvě osoby v konstrukci poskytující maximální rozhled, vyrobené z lehkého hliníku, uhlíkových vláken propojených syntetickými pryskyřicemi. BMW ePatrol má nést v interiéru soustavu interaktivních displejů nahrazujících okna a zobrazujících samočinně informace o okolo jedoucích automobilech. Veškeré palubní systémy vozidla tvoří doteková obrazovka a i celé čelní sklo je nahrazeno obrazovkou, která kopíruje vnější obraz do jakési "rozšířené reality", promítá informace (včetně těch poskytnutých dalšími drony) v kontextu, v textové i obrazové podobě průběžně na velkoplošný displej integrovaný do střechy vozu. Bezokenní systém poskytuje lepší ochranu pro policisty, velké interaktivní obrazovky použité místo oken zobrazují důležité informace i externě - projekční plocha může promítat obraz i ven, a poskytovat různé informace, např. pro podporu policejních vrtulníků.
Energie sbíraná na silnici
Elektrický pohonný systém BMW ePatrol obnovuje energii z tepla emitovaného povrchem vozovky prostřednictvím pancéřových ochranných panelů karosérie. Jakmile se dron uvolní (čímž hlídkové vozidlo ztrácí přední osu) zůstává hlavní vozidlo udržováno nad zemí pomocí turbínového levitačního systému, který rovněž zajišťuje jeho potřebné směrování.
 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 3125 článek mě zaujal 655
Zaujal Vás tento článek?
Ano