asseco Aimtec murr

Soukromé 3D kino v brýlích

Televizory s prostorovým obrazem už nejsou žádnou novinkou a zabydlely se v řadě domácností. Teď však firma Sony přišla s opravdu zajímavou technologickou novinkou – speciálními brýlemi, které vám umožní vychutnat si prostorový obraz a zvuk sobecky sami pro sebe.

 
Pod označením HMZ-T2 uvedla firma Sony na předvánoční trh pozoruhodný systém charakterizovaný jako zařízení pro osobní domácí audiovizuální zábavu. Jde v podstatě o speciální brýle, které dokážou nahradit domácí kino i televizor. Uvnitř zařízení o hmotnosti 420 g jsou umístěny dva malé OLED Full HD displeje s rychlou odezvou, jedna pro každé oko. Plynule zobrazují obraz ve 2D i 3D, každý z nich promítá jiný obraz pro jedno oko, takže brýle umožňují vytvořit opravdu kvalitní 3D prostorový vjem (aniž by docházelo k rozmazání způsobenému překrýváním), doplněný navíc o virtuální prostorový zvukový zážitek z integrovaného 5.1 kanálového audiosystému. Obraz a zvuk však nezpracovávají přímo brýle samotné, ale přichází do nich ze speciálního receiveru s výkonným procesorem, který vypadá jako běžný set-top-box. Jeho prostřednictvím jsou brýle Sony HMZ-T2 také kompatibilní s většinou domácích TV a audiovizuálních systémů. Kromě televizoru k nim lze pomocí HDMI konektoru připojit např. také DVD či Blu-ray přehrávač nebo herní konzolu PlayStation 3. S osobním prohlížečem 3D obsahu může uživatel ovšem používat i svá oblíbená klasická či bezdrátová sluchátka.
Funkce 24p True Cinema umožňuje sledovat filmy při 24 snímcích za sekundu – autentické obnovovací frekvence pro filmy z velkého plátna, skutečně širokoúhlý zážitek jako v kině zajišťuje i 45° zobrazovací úhel. Další atraktivní funkci je nastavení tzv. čistého režimu, které optimalizuje a zlepšuje ztracené snímky pro vyšší ostrost rychlé akce. Zařízení je vybaveno odpojitelnými a upravitelnými kryty proti světlu, automatické nastavení teploty barev průběžně snižuje intenzitu barev obrazu od modrých po červené odstíny pro plynulé sledování, takže ani delší sledování by nemělo působit únavu očí, s níž se potýkaly některé 3D televizory.
Po stránce technických parametrů je Sony HMZ-T2 bezpochyby skvělou záležitostí, ovšem má i jeden problém: nejde o nikterak levnou záležitost, a brýlotelevizor se cenou vyrovná špičkové 3D televizi, a je výrazně dražší než běžné levnější modely 3D TV.  
 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 3265 článek mě zaujal 631
Zaujal Vás tento článek?
Ano