asseco Aimtec murr

Strojírenská technika pro české studenty přichází do škol ze zámoří

V listopadu zahájilo jako první svého druhu v ČR na pražské průmyslové škole Třebešín činnost výukové středisko Haas Technical Education Center, kterými americký výrobce obráběcích strojů ve světě podporuje rozvoj technického vzdělávání a rozvoj spolupráce akademického a průmyslového sektoru. Slavnostního otevření se zúčastnil i generální ředitel Haas Automation Europe Alain Reynvoet, což byla příležitost zeptat se na tento unikátní projekt i aktivity firmy u nás podrobněji.

 

Mohl byste nám představit program HTEC trochu detailněji, a přiblížit jeho hlavní cíle?

Program Haas Technical Education Center (HTEC) byl zřízen, aby pomohl zvýšit atraktivitu vzdělávání v CNC výrobě. Jeden z klíčových prvků, jak zvýšit kvalitu obrábění je kvalita pracovníků. Výroba nemůže růst bez pokročilých znalostí a schopností. A v základu obrábění nemůže růst a prosperovat bez škol či vzdělávacích výukových center.
Proto se Haas v roce 2007 rozhodl vytvořit partnerství s vybranými evropskými vzdělávacími institucemi, aby dovedl své kvalitní CNC vzdělávací aktivity na špičkovou úroveň, a přetvořil školní oddělení pro výuku CNC obrábění na atraktivní prostředí bohatě vybavené moderními technologiemi.
Haas Automation poskytuje učitelům základní nástroje, které potřebují, aby mohli lépe sdílet své znalosti se studenty a inspirovali tak mladé lidi k rozvoji jejich kreativity, se schopností formovat nepoddajný materiál do kreativního designu, který může řešit řadu problémů lidstva.
Za prvé to znamená, že Haas Automation dává studentům a učitelům snazší přístup k hi-tech CNC technologii, které je stále více používána v průmyslu, snadno se učí a je přitom stále dostupnější. Nabízíme vybraným školám jakési “all-in-one” balíčky včetně CNC obráběcích strojů Haas, ale i široké spektrum základních technologií s podporou vedoucích firem v oboru. To zahrnuje např. CAM software, CAD technologie, řezné nástroje, chladivo, měřicí vybavení, vysokorychlostní vřetena, odbornou výukovou literaturu pro studenty i učitele, profesionální strojírenské kalkulačky apod. Strategií je přinést do škol nejmodernější technologie pro lepší vzdělávání a motivaci studentů.
Za druhé – Haas Automation se snaží vybudovat unikátní síť průmyslu a školství. Nabízí prvotřídní příležitosti pro školy zlepšit své propojení s průmyslem. Podporuje školy při různých příležitostech a akcích, nabízí prohlídky svých provozů, technické workshopy, soutěže, dny otevřených dveří apod. Pro učitele je to příležitost seznámit se blíže s firmami, které jsou do projektu zapojeny, s nejnovějšími technologiemi, profesionálním rozvojem, možnostmi spolupráce s průmyslem, novými materiály apod.
Střediska HTEC jsou mosty mezi výukou obrábění a obráběcím průmyslem. To je pro mne hlavní, klíčový příspěvek toho, co Haas Automation dělá. Věřím, že jsme jednou z jisker, která podněcuje a posouvá kupředu odlišný a lepší systém zajišťující, aby studenti získali vysoce kvalitní technické vzdělání ve výrobních oborech. Rozšířili jsme už kapacity a možnosti mnoha škol a dáváme jim základní zdroje k tomu, aby se staly vynikajícími v oboru.

V současné době má firma přes 60 těchto středisek v Evropě, nejvíce v Polsku a v Portugalsku. Podle jakého systému si firma vybírá školy, s nimiž bude spolupracovat? Nejlépe třeba, když země začíná na „P?“ To byl samozřejmě žert, ale jaká jsou hlavní kritéria, pokud škola chce být do programu zařazena? V červnu založil Haas první HTEC na Slovensku, nyní v Praze…

…a rád bych ještě doplnil, že jsme právě otevřeli první HTEC ve Španělsku. To je přece úžasný výsledek s ohledem na ekonomickou situaci v této zemi. Veřejné investice ve Španělsku jsou prakticky nulové, ale jsou tam školy a podnikatelé, kteří si uvědomují, že kvalitní výrobní vzdělávání je bez ohledu na kritickou situaci klíčové pro hospodářský růst země,
A právě takové školy, s takovými manažery, učiteli a vzdělané podnikatele, kteří mají takovouto silnou, dlouhodobou vizi a inspirativní entuziasmus a zápal pro vybudování vlastního CNC školicího centra na své škole vyhledáváme. Kromě strategické lokace a dobrých plánů na technologické investice jsou základním klíčem při výběru správné školy právě správní, pro věc zanícení učitelé a vedení škol.

Pražská škola Třebešín je první vlaštovkou HTEC v ČR. Je ve výhledu Haas Automation ještě nějaká další česká škola?

V případě České republiky mají studenti strojírenských oborů obvykle malý, nebo dokonce žádný přístup ke skutečně nejmodernějším, pokročilým obráběcím strojům. Průmyslová infrastruktura země je přitom enormní a extenzivní, ale datuje se zpět do 20 století a potřebuje nezanedbatelné investice. Stejně jako nové výrobní technologie, potřebují české firmy i kvalitní, čerstvé mladé lidi, kteří budou tato zařízení obsluhovat. Naše nové HTEC centrum v Praze je ideálním místem pro firmu, kde mohou nalézt velmi dobře vyškolené osobnosti k transformaci podnikatelských a výrobních myšlenek a nápadů do produktivních ekonomických aktivit.
Tato škola je první HTEC středisko z nejméně čtyř, které bychom v České republice chtěli zřídit. V současné době se porozhlížíme po dalších třech školách, které by se mohly stát součástí široké evropské sítě špičkových výukových a vzdělávacích středisek HTEC firmy Haas Automation.

Pro školy je HTEC nepochybně přínosem, ale v čem tkví přínos pro Haas? Do škol dodala firma už více než tisícovku strojů, což představuje ve finančním vyjádření nemalou hodnotu, a projekt jistě není koncipován jako čistá charita, takže i pro vás by to mělo mít nějaký efekt…

Haas Automation je jediným výrobcem CNC obráběcích strojů, který má takto dalekosáhlé edukační vize a dlouhodobě zaměřený vzdělávací program. Nemáme z něj žádný přímý zisk v krátkodobém horizontu, ale jsme si jistí, že své ovoce přinese za 10 – 15 let v podobě vzdělaných kvalifikovaných lidí. V USA již tento projekt běží 10 let. A vidíme, jak mladí lidé zakládají v sousedství HTEC své vlastní firmy. Ptají se svých učitelů na rady, získávají od nich zkušenosti. A po absolvování školy používají technologii, kterou nejlépe znají ze svých studií: CNC obráběcí stroje Haas.

Na projektu CNC vzdělávání firma spolupracuje s řadou dalších významných strojírenských společností, dodavatelů nástrojů, řídicích systémů apod. Je tato spolupráce užitečná i pro váš běžný byznys?

Jako výrobce obráběcích strojů musíme spolupracovat s řadou dodavatelů. Vybrali jsme si některé z nich pro bližší partnerství a nabízíme ve spolupráci s nimi pokročilé profesionální vzdělávání. Tito partneři jsou velkou podporou pro školství, i pro prodejce strojů Haas působící na místním průmyslovém trhu, a to pro nás znamená mj. i významnou podporu a pomoc při naší každodenní práci v příslušném regionu.

V ČR se jen během loňského roku uplatnila stovka obráběcích center Haas, což sice při roční produkci firmy 14 500 strojů není rozhodující část, ale zanedbatelná také ne. Jaké jsou plány Haas na českém trhu?

Český trh nepatří k jednoduchým a snadným, pokud jde o obchodování s obráběcími stroji. Je zde řada dobrých místních výrobců, kteří mají výborné produkty. Takže chceme-li tu uspět, musíme být v něčem jiní, odlišovat se od běžné nabídky a zkusit nabídnout zákazníkům něco extra. Budeme se proto silně zaměřovat více než dříve na obsluhu trhu. Filosofií firmy Haas vždy bylo poskytovat zákazníkům plnou technickou podporu. Tím lze dosáhnout nárůst tržního podílu. Budeme připraveni podporovat uživatele našich strojů správnými díly, kvalitními službami a servisem či opravami strojů za nejlepší možné ceny.
Náš místní dealer, firma Teximp, má skvělou organizaci a pokračují v investicích do České republiky. Haas je proto v tom bude nadále podporovat tak, aby místní trh měl z toho co největší užitek. Na českém trhu máme velké společné plány
S naším nejnovějším strojem UMC-750 přinášíme na český trh 5osou technologii za velmi zajímavou cenu. Tento stroj činí dosud drahou 5osou technologii obrábění snáze přístupnou i menším a středním firmám, ale také začínajícím podnikatelům, kteří si ji tak mohou bez problémů pořídit, zatímco doteď pro ně byly tyto výkonné moderní technologie obvykle obtížně dostupné.
Jak vidíte, máme toho českým strojírenským zákazníkům hodně co nabídnout.

Firma příští rok slaví 30. let od svého vzniku. Představí ke svému jubileu nějakou zajímavou novinku?
Právě nedávno představil Haas Automation univerzální obráběcí centrum UMC-750 pro 3+2 a simultánní 5osé obrábění. Pružné 5osé obrábění výrazně zkracuje seřizovací a nastavovací časy a zvyšuje přesnost pro mnohostranné a komplexní obrobky. Nové stroje Haas řady UMC nabízejí tohle všechno za velmi přijatelnou cenu a s vyhlášenou jednoduchostí a bezproblémovostí, kterou Haas Automation proslula jako standard.
Během posledních tří desetiletí vybudovala společnost Haas firmu schopnou vyrábět nejvíce strojů v západním světě obrábění. Ambicí pana Haase pro nadcházejících 5 let je vytvářet co nejspolehlivější, jednoduché stroje s cenou přijatelnou pro všechny typy zákazníků. Proto každodenně osobně úzce spolupracuje s vývojovým oddělením, což je nejlepší cesta, jak dosáhnout tohoto cíle a zajistit, že se tento úkol podaří splnit.
 

 
Publikováno: 8. 2. 2013 | Počet zobrazení: 3360 článek mě zaujal 676
Zaujal Vás tento článek?
Ano