asseco Aimtec murr

Díky českým nástrojům jezdí německé rychlovlaky

Klíčovým segmentem tuzemského výrobce obráběcích nástrojů ze slinutých karbidů, společnosti Pramet, v zahraničním obchodě jsou železnice. V současné době je třetím nejvýznamnějším dodavatelem nástrojů pro obrábění v Rusku a významný post si udržuje i na německém trhu. 

 

Firma dodává sortiment pro obrábění železničních kol, kolejnic, podkladnic, a výhybek. Zajišťuje i speciální nástroje pro inovaci spřáhel, kterými se spojují jednotlivé vagóny. „Železnice na celém světě přechází k používání špičkových a vysoce náročných technologií. Zajímavým trendem je fakt, že dochází k přesouvání technologií z továren na koleje. Součástky se tak například opravují přímo na vagónech bez nutnosti náročných demontáží, podobně probíhá i frézování kolejí“, popisuje situaci v odvětví Ing. Beneš, generální ředitel Pramet.
Významnou inovací, kterou vyvinul Pramet, je konstrukce vyspělého nástroje na frézování kolejnic. Ten kombinuje využití v počáteční i dokončovací operaci – dříve bylo nutné mít dva různé nástroje. Unikátní řešení umožňuje adaptovat nástroj na aktuální profil kolejnice (profily jsou totiž v různých státech odlišné) snadnou výměnou jediného dílu.  
Ruské železnice jsou největším zákazníkem společnosti. Ve srovnání s německou železnicí má menší počet vysokorychlostních tratí a celkově je na nižší úrovni. Přesto jsou požadavky, které musí Pramet jako dodavatel splnit, velmi vysoké. Pro Ruskou železnici dodává přibližně 90 % všech nástrojů určených pro obrábění železničních dvojkolí.

 

 
Publikováno: 5. 1. 2013 | Počet zobrazení: 3163 článek mě zaujal 618
Zaujal Vás tento článek?
Ano