asseco Aimtec murr

Moderní dopravníky šetří náklady i energii

Jednou z klíčových komodit portfolia firmy AMPO s.r.o. jsou prvky pro dopravníkové technologie, které umožňují výrobcům balených potravin a nápojů zvýšit udržitelnost, snižovat náklady a naopak zvyšovat efektivitu. 

 

Tlak na stálé zvyšování objemu výroby, který dopadá na starší dopravníkové systémy a zvyšuje požadavky na údržbu, vytváří pro výrobce dva problémy: vyšší náklady a rostoucí časy odstávek. Hlavním nepřítelem u dopravníkových technologií je tření a špatná manipulace s výrobky. Nové materiály, vyvinuté  za tímto účelem firmou Systém Plast, členem koncernu EMERSON Industrial Automation, umožňují výrazně snížit koeficienty tření, pnutí řetězu a snížit náklady na energii, a zároveň dosáhnout vyšších výrobních parametrů.
Vodící profily  Nolu-S: je kombinací UHMW a pevných maziv, které udržují skvělé parametry otěru a zároveň snižují koeficienty tření pro zlepšení efektivnosti. Jeho samomazné vlastnosti ho činí ideálním řešením pro aplikace vyžadující snížené tření, nízkou úroveň hlučnosti a vyšší rychlosti při běhu na sucho.
Destičkové dopravníkové řetězy a modulární pásy pásy NG: Unikátní materiály firmy System Plast s označením NG (New Generation) ve srovnání s řetězy vyráběnými z acetalu  nabízejí výjimečnou odolnost proti opotřebení,   snížené  prodloužení  roztečí článků l vysokou odolnost vůči korozi, nízkou hlučnost a velkou povrchovou plochu pro lepší stabilitu dopravovaných produktů. Největším  přínosem ale je suchý provoz bez  jakéhokoliv  mazání. To je největším přínosem pro provozovatele, neboť mazání znamená vždy  vysoké náklady, spotřebu vody a  špatné – kluzké pracovní prostředí.
Nerezové řetězy Extra Plus s HB čepy: byly vyvinuty pro vysoké rychlosti a náročné aplikace, vyžadující korozivzdornost, špičkovou povrchovou úpravu a nevyšší dostupnou tvrdost povrchu. Vakuově tvrzená ocel zajišťuje ochranu proti opotřebení prakticky po celou dobu výjimečné životnosti.
Elevátorové dopravní řetězy GS1: Řetězy s unášecími  prvky typu GS1 jsou ideální pro zdviže, oplachovací a mycí linky na lahve, plechovky, bedny a krabice. Jsou vhodné do prostředí, kde se používá chemické čištění a oplachování, vzhledem k jejich výjimečné odolnosti a nízké úrovni hluku.

Eliminujte problémy snižující efektivitu
Všechny výše zmíněné prvky již nalezly uplatnění u výrobců, jimž pomohly vyřešit jak dosavadní technické problémy, tak snížit náklady a zlepšit parametry výrobního procesu. Nahrazením moderních elementů ve starých dopravnících se zvýšila produktivita a snížila spotřeba energie.
Pekárna produkující 24 000 bulek pro hamburgery za hodinu, šest dnů v týdnu, narážela na problémy s pulzací dopravníkového pásu na spirálovém dopravníku pro ochlazování výrobků po pečicím procesu. Standardní UHMWPE vodící profily způsobovaly pulzaci pásu a to vyžadovalo mazání v několika místech. Nahrazení spodního vedení  řetězu profilem NOLU-S s nízkým třením se snížilo tahové napětí, zlepšila manipulace a zvýšila životnost pásu.
Nerezový elevátorový pás s unašeči, používaný výrobcem skla k manipulaci s lahvemi různých velikostí na vysokozdvižný paletovač, způsoboval vysoké účty za elektřinu a vedl k rozsáhlému opotřebení. Nový uchopovač typu GS1 s NG technologií snížil spotřebu energie o 60 % a umožnil výrobu v režimu 7x24. Zlepšil rovněž odebírání lahví různorodých rozměrů, což vedlo ke zlepšení efektivity.
Výrobce limonád při páci s nestandardními lahvemi potřeboval vyřešit nepravidelné výkyvy a orientaci lahví na vzduchovém dopravníku s vodítkem z nerezové oceli, což způsobovalo blokování v zatáčkách a odklonech. Udržení plynulého posuvu lahví vyžadovalo zvýšení tlaku vzduchu. Aplikace vodítek z Nolu-S eliminovala kumulaci a odstávky, umožnila snížit tlak vzduchu o polovinu, pokles nákladů, přičemž došlo k vzestupu produkce o 75 %. Nový materiál také zabraňuje poškrábání lahví.
Problémem velké pivovarské společnosti, která plní 42 000 lahví za hodinu a používá mýdlo a vodní lubrikaci, byla nespokojenost s kluzkým prostředím a dopravníkem obtížně přístupným pro inspekci a údržbu. Problém vyřešil na sucho běžící pás instalovaný na několik úsecích před a po etiketovacím zařízení. Výsledkem extrémně nízkého tření díky použití řetězu z nového materiálu je hladký tok lahví a vysoká odolnost proti otěru, které daly pásu dlouhou životnost i ve vysoce abrazivním prostředí. Investice se zaplatila během půl roku.
 

 
Publikováno: 11. 10. 2012 | Počet zobrazení: 3121 článek mě zaujal 630
Zaujal Vás tento článek?
Ano