asseco Aimtec murr

Ve světě už firmy přibírají pracovníky, v ČR zatím převládá opatrnost

Společnost Manpower Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2012. Ukazují, že firmy budou v náboru nových pracovníků stále značně opatrné.   

 

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2012 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2012 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Vzhledem k tomu, že průzkum vstupuje v ČR do svého pátého roku, má v tomto kvartálu Manpower pro ukazatele charakterizující náš trh poprvé k dispozici i sezónně očištěná data, která eliminují v údajích týkajících se náborových aktivit dopad sezónních výkyvů.
Zaměstnavatelé v ČR očekávají pro druhé čtvrtletí 2012 utlumené náborové aktivity. 6 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 9 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 84 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro ČR pro druhé čtvrtletí 2012 hodnotu -3 %. Po sezónním očištění je index -4 %.

Porovnání dle odvětví a regionů
„Jarní období obvykle znamená oživení ve stavebnictví, zemědělství, ubytování a stravování. V letošním druhém čtvrtletí jsou tyto tři sektory zdrženlivější v nabírání nových zaměstnanců než v předchozích letech. I přes celkový negativní výhled evidujeme však stále celou řadu velkých zaměstnavatelů, kteří budou nadále nabírat nové zaměstnance, jako například technologická centra, call centra a někteří výrobci z automobilového průmyslu. Navzdory rostoucí nezaměstnanosti firmy nadále těžko hledají vhodné uchazeče o zaměstnání s technickým vzděláním nebo obchodní zástupce“, řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika.
Zaměstnavatelé v 7 z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí pokles počtu pracovních sil. Mírný nárůst počtu pracovních sil se očekává v odvětví Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody (+4 %) a nové pracovníky se chystá přibírat Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura (+7 %). V porovnání s předchozím čtvrtletím se Index snížil ve třech a v meziročním srovnání v 7 z 10 odvětví.
Nejnižší Čistý index trhu práce -10 % hlásí Čechy, následuje Morava s Indexem 1 %. Zaměstnavatelé v Praze předpovídají mírné náborové aktivity s Indexem +1 %. Meziročně je index nižší ve všech regionech.

Globální pohled
Průzkumu náborových plánů pro období leden–březen 2012 se zúčastnilo přes 65 000 zaměstnavatelů ve čtyřech desítkách zemí světa, a většina z nich (ve 32 ze 41 států a oblastí zapojených do studie) na rozdíl od ČR i přes trvající nejistotu očekává, že ve druhém čtvrtletí roku budou počet svých zaměstnanců v různé míře zvyšovat. Náborový optimismus posílil ve srovnání s předchozím čtvrtletím ve 23 zemích a pozitivní zprávou je, že data získaná pro tento kvartál ukazují na lepší situaci proti minulému čtvrtletí: zaměstnavatelé na 37 trzích práce očekávají relativně stabilní nebo zlepšené náborové aktivity. V meziročním srovnání se náborové prostředí zhoršilo ve 24 zemích.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 3133 článek mě zaujal 688
Zaujal Vás tento článek?
Ano