asseco Aimtec murr

Osudové chyby, kvůli kterým můžete přijít o práci

Na úřad práce se nechce většině lidí. I přesto se však najdou pracovníci, kteří se pohybují na tenkém ledě a dlouhodobě dělají v zaměstnání řadu vědomých i nevědomých chyb.   

 

Ondřej Hlaváček, ředitel poradenské společnosti Neumann & Partners a specialista na problematiku lidských zdrojů, upozorňuje na čtveřici kritických prohřešků, které mohou stát zaměstnance místo.

Vynášení chráněných firemních informací
Významným důvodem pro udělení výpovědi jsou různé pletichy a nekalé chování zaměstnanců, zejména mají-li oficiální přístup k chráněným firemním informacím (o „neoficiálních“ ani nemluvě). „Pokud vás láká vidina osobního prospěchu a přemýšlíte, že vynesete ven citlivé podnikové údaje, raději podobné myšlenky ihned zavrhněte. Strategické informace, jako jsou například podrobnosti o zásadních tendrech, možná pomohou konkurenci, ale rozhodně ne vám. Dříve či později se na vaše chování přijde a následkem bude rychlé rozvázání pracovního poměru,“ varuje Ondřej Hlaváček. „Můžete si pohoršit i tím, že se celá věc dostane až k soudu, protože jde o závažné poškození zájmů firmy. Navíc může vyjít najevo, že jste opakovaně nakládali s citlivými firemními daty, k čemuž jste vůbec neměli ze své pracovní pozice oprávnění. I za toto jednání vás může zaměstnavatel potrestat,“ dodává.

Porušení léčebného režimu
Dejte si pozor na některé novinky, které jsou v platnosti od letošního ledna. Jednou z nich je možnost propuštění zaměstnance za porušení léčebného režimu v době prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti. Zatímco loni za to hříšníkům hrozila maximálně 20 000 pokuta a neproplacená nemocenská, nyní je možné za tento prohřešek přijít nejen o práci, ale také o odstupné.

Surfování na internetu v pracovní době
Ožehavým tématem je také surfování zaměstnanců na internetu v pracovní době. Zákoník práce sice tyto aktivity výslovně neupravuje, ale i tak představuje pro zaměstnance holdujícího internetu v pracovní době k mimopracovním účelům riziko. Třeba kvůli tomu, že bez souhlasu firmy užívá pro osobní potřebu výpočetní techniku, telekomunikační zařízení a další pracovní prostředky, což už zákoník práce řeší. Hrozícím konfliktům v této oblasti se proto raději vyhněte. Mimo jiné i tím, že budete dodržovat interní firemní směrnice vytvořené pro tuto oblast. Je třeba brát v potaz i to, že zaměstnavatel může kontrolovat dobu, kterou strávíte surfováním či hraním počítačových her nebo sledovat webové stránky, které navštěvujte. O postihu za toto chování pak rozhodne váš nadřízený dle svého uvážení. Může vám udělit slovní napomenutí nebo snížení odměny, ale také zrušit pracovní poměr.

Pracovní delikty a laxní přístup k práci
I v době rostoucí nezaměstnanosti se najdou lidé, kteří si své práce neváží, plní pouze takové úkoly, které se jim zdají přijatelné a nevyžadují velkou pracovní účast, chodí soustavně pozdě do zaměstnání a k práci mají vyloženě laxní přístup. Vrcholem jsou pak opakované delikty jako popíjení alkoholu na pracovišti nebo případné komerční ztráty firmy, způsobené prokazatelně neplněním pracovních povinností. „Firmy mají od ledna díky úpravě zákoníku práce volnější ruce pro výpověď problematickým zaměstnancům. Ten jim totiž už neukládá povinnost písemně upozorňovat tyto hříšníky na odstranění nedostatků a dávat jim čas na nápravu,“ upozorňuje Hlaváček.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 3035 článek mě zaujal 642
Zaujal Vás tento článek?
Ano