asseco Aimtec murr

Indičtí výzkumníci představili solární baterie s ukládáním energie

Čtyřicetičlený výzkumný tým z indického Centra nanovědy a molekulární medicíny (ACNSMM), pod vedením doktora Vinod Gopala, vytvořili systém nazvaný Amrita Smart. Novinka si svou premiéru odbyla na konferenci o nanotechnologiích ve sluneční energetice Nanosolar 2012, která se konala v únoru letošního roku v indickém státě Kérala.  

 

Prototyp zařízení využívající běžných sériově vyráběných součástek, které byly doplněny speciální elektronikou pro korektní funkci je podle slov jeho tvůrců prvním svého druhu na světě, který integruje fotoelektrické prvky i úložiště elektřiny. Novinka by měla pomoci řešit tradiční problém při výrobě solární energie: její nevyrovnanost, a napájení spotřebičů i v noci.
Obecná idea produktu je shodná s principem japonské práce z roku 2004 – fotokondenzátorem, který sbírá energii slunečních paprsků. V panelu Amrita Smart jsou obsaženy fotovoltaické prvky, pod nimiž jsou umístěny superkondenzátory. „Využili jsme superkapacitory a úložné zařízení integrované do solárního článku. Systém může pokrýt energetickou potřebu domu a uchovat energii až týden, což může být zvlášť užitečné při oblačném nebo deštivém počasí,“ říká doktor Shantikumar Nair, jeden z tvůrců zařízení a poukazuje, že výroba a ukládání energie musí jít ruku v ruce.
Patentovaný koncept umožňuje napájet laptop nebo mobilní telefon poté, co je vystaven slunci po dobu více než čtyř hodin. Hmotnost těchto panelů je zhruba 200 g.
Ve větší budoucí verzi budou moci být články Amrita Smart vyráběny v podobě solárních kachlíků či panelů a pomáhat zjednodušit napájení budov namísto jednotlivých akumulátorů, prohlašují indičtí vědci. Domnívají se, že na trh by se měla novinka dostat v průběhu roku až dvou. „Budou vyráběny s využitím tenkovrstevných superkondenzátorů a uhlíkového rámu a v průběhu roku bychom je chtěli rozšířit do celého světa, uvedl Nair.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 3231 článek mě zaujal 678
Zaujal Vás tento článek?
Ano