asseco Aimtec murr

Nový typ separačních bubnů si poradí i s problémovými díly

Ani v čase nástrojů s horkými kanály a tahačů vtoků neztratila klasická separační technika svůj význam. V závislosti na konkrétním zadání mohou být využity různé separační nástavce nebo separační bubny. To je i případ nového řešení separace od německé firmy MTF Technik, které na český trh uvedla společnost Kuboušek.  

 

Hranice třídicích možností s doposud známými zařízeními ležela v minulosti v první řadě u dílů s jen minimálními rozdíly ve velikosti, u malých nebo špičatých dílů s náchylností k zaklesávání navzájem nebo takových geometrií vtoků, které se separační mezerou provlékly. Stejně tak obvykle způsobovaly problémy gumové díly nebo díly s měkkým povrchem, které v třídicích zařízeních snadno uvízly.
Patentovaná novinka překonává dosavadní bariéry
Pro tyto případy vyvinuli konstruktéři společnosti MTF Technik zcela nový typ separačního bubnu, který byl současně přihlášen k patentování a veřejnosti prvně představen na veletrhu „K 2010" v Düsseldorfu. Nový MTF pravoúhlý separační buben se skládá z nerezové klece se čtyřmi tangenciálními separačními mezerami, které mohou být pokaždé samostatně nastaveny v rozmezí mezi 0 a 58 mm. Separační mezery jsou tvořeny paralelními plochami se šířkou 80 mm. Tím je účinně zamezeno nežádoucímu provléknutí nebo protažení vtoků. Prostřednictvím vždy dvojice rýhovaných matic na jednu separační mezeru umožňuje zařízení přesné a rychlé nastavení dle rozdílných tvarů tříděných dílů.
Tangenciálně vystupující separační mezery tím umožňují třídit i větší a ploché díly, které až dosud nemohly být separovány běžnými známými typy separátorů s jednoduchou separační štěrbinou.
Asi největší předností pravoúhlého separačního bubnu MTF je pravidelné krátké otevření separační štěrbiny v horní úvrati otáčení bubnu během třídění. Sofistikovaná konstrukce separační štěrbiny způsobí automatické samovolné odklopení v každé otáčce a tím efektivně vylučuje zaháknutí nebo zasekávání vtoků a dílů do sebe navzájem. Díky této vlastnosti nového separátoru mohou být bez problému separovány i měkké díly.
Řešení pro čistou výrobu
Nerezový konstrukční základ ve spojení s teflonem potaženým separačním pístem předurčuje tento typ separačního bubnu pro použití v tzv. čistých prostorech specializovaných výrob. Prostě tam, kde se vyžadují vysoké nároky na kvalitu prostředí pro výrobní procesy.
Klec separačního bubnu je navržena tak, že může být usazena na stávající standardní podvozky řady bubnových separátorů MTF Technik a rozšiřuje tím dosavadní produktový program firmy.

Pro správný výběr optimální třídicí techniky pro konkrétní aplikace využívá firma Kuboušek v technologickém centru pro testování nejčastěji nasazované separátory, nebo v případě potřeby např. pro testování méně obvyklých případů dílů a vtoků i zkušební prostor výrobce v Německu. Po obdržení vzorků jsou zde provedeny zkoušky třídění, z jejichž průběhu obdrží zákazník odpovídající videozáznam.
 

 

 
Publikováno: 5. 4. 2012 | Počet zobrazení: 3533 článek mě zaujal 660
Zaujal Vás tento článek?
Ano