asseco Aimtec murr

Důmyslné řešení dveří nového Fordu B-Max

Jedinečné řešení dveří vyvinuli inženýři společnosti Ford pro připravovaný model B-Max. Jde o novátorskou koncepci, která usnadňuje přístup do interiéru, nastupování a vystupování v úzkých parkovacích místech a lepší manipulaci s neskladným materiálem.  

 

Při vývoji konceptu vycházel vývojový tým z chování a požadavků řidičů, co by od kompaktního vozu očekávali.
Vysokopevnostní strukturální prvky karoserie ze středových sloupků přemístili konstruktéři přímo do dveří, kde zajišťují vynikající ochranu posádky, zejména v případě bočního nárazu. V klíčových místech karoserie byly použity speciální druhy oceli, jež jsou až 5krát pevnější než běžná ocel. Výsledkem je extrémně tuhá nosná struktura bez nežádoucího nárůstu hmotnosti.
Během tří let vývoje bylo provedeno více než 1000 počítačových simulací k optimalizaci bočního nárazu. Simulace byly následně ověřeny v sérii skutečných bariérových testů.
Systém pod názvem „Easy Access Door“ (dveře se snadným přístupem) integruje středové sloupky karoserie přímo do dveří automobilu. Na každé straně karoserie tak vzniká nástupní otvor o bezprecedentní šířce 1,5 m. U konvenčních dveří automobilů je poskytovaný nástupní otvor o poloviční šířce.
„Navrhli jsme karoserii tak, abychom využili všech předností nové koncepce dveří a přitom vytvořili pevnou, tuhou a lehkou konstrukci,“ řekl Darren Palmer, ředitel kvality produktového vývoje ve Ford of Europe.
Možnosti nového uspořádání dveří využívá také interiér připravovaného modelu. Zadní sedadla a přední sedadlo spolujezdce lze sklopit a vytvořit tak velkou ložnou plochu, na kterou se vejde např. jízdní kolo nebo předměty dlouhé až 2,3 m.
Novinka Ford B-Max bude představena veřejnosti na blížícím se autosalonu v Ženevě a na českém trhu se začne prodávat na podzim letošního roku.
 

 

 
Publikováno: 5. 4. 2012 | Počet zobrazení: 3213 článek mě zaujal 685
Zaujal Vás tento článek?
Ano